ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP her seçmeni adına 1 kuruşluk tazminat davası açtı

HDP, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'a yönelik sözleriyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında 6.584.89 seçmeni adına manevi tazminat davası açılması talebinde bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ağustos 2017 Cumartesi, 11:15

ANKARA - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan hakkında, 7 Haziran'da HDP'ye oy veren 6.0584.89 seçmeni adına tazminat davası açtı.

Erdoğan, 8 Temmuz 2017 tarihinde Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında "Bu kişi bir teröristtir" demişti.

Diyarbakır Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği'ne tazminat davası açılması talebinde bulunan HDP başvuru dilekçesinde, "Erdoğan'ın bu ifadelerinin TCK'nin 'Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz', 'Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz' bölümlerini içeren çok sayıda maddesini ihlal ettiği" ifadeleri yer aldı.

Dilekçede ayrıca, Erdoğan'ın söz konusu açıklamalarının tamamının Demirtaş'ın kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu belirtildi.

HDP yaptığı başvuruda, mahkemeden saldırıyı kınayan bir karar verilmesi ve bu kararın yayımlanması, 08.07.2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte, 60.584,89 TL 'manevi tazminata' hükmedilmesi, yargılama harç ve giderleri ile vekâlet ücretinin davalıya yükletilmesi karar verilmesini talep etti.

HDP'nin talep ettiği 60.584,89 TL'lik tazminat tutarı 7 Haziran 2017 seçimlerinde HDP'ye oy veren her seçmen adına 1 kuruştan hesaplanarak belirlendi.