ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Eliaçık: AKP kendi işgal hareketlerine 'cihat' diyor

AKP'nin yeni eğitim müfredatına "cihat"ı getirmek istemesini değerlendiren Eliaçık, "AKP, cihadın gerçek anlamını bilmiyor. İşgal hareketlerine 'cihat' ismi veriyorlar. Tek tip müfredat dayatıyorlar" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ağustos 2017 Cumartesi, 09:22

İSTANBUL (Havva Cuştan)- AKP/Saray iktidarı faşist İslamcı zihniyetini her alanda devreye sokuyor. Erdoğan'ın "Dindar ve kindar nesil yetiştireceğiz' sözlerini talimat olarak alan Milli Eğitim Bakanlığı, dünyayı kana bulayan faşist cihadist zihniyetini 2017-2018 eğitim müfredatında işleyecek.

ETHA'ya konuşan Antikapitalist Müslüman yazar İhsan Eliaçık, "İnsanları Müslüman yapmak için tüm saldırılara 'cihat' diyorlar ama bunların hepsi işgal hareketidir" dedi.

KENDİ İŞGAL HAREKETLERİNE 'İŞGAL' DENİYOR

İslam'da cihadın anlamının çok farklı olduğuna ve şuan ki cihat anlayışı ile alakası olmadığına dikkat çeken Eliaçık, "Cihat aslında bir 'savaş' kavramı değil. Cihat, ceht etmek anlamına gelen çaba sarf etmektir. İnsanların kendi özgür iradeleri ile tercih yapabilecekleri ortamı sağlayabilmek için çaba sarf etmek demektir. Yani cihat, adalet ve özgürlük ortamını kurmak için çaba sarf etmek oluyor. Askeri olan aslında Kur'an'da başka bir kavram var. O da 'mukatele' kavramıdır. Mukatele; vuruşmak, savaşmak demektir. Mukatele de saldırı amacı taşımaz, savunma amaçlıdır. İnsanları haraca bağlamak, Müslüman olmaları için insanları zorlamak yoktur. Sadece saldırıldığında saldırıya cevap vermek vardır Kur'an'da. Peygamberimiz savaşlarında savunma savaşı yapmıştır. Şuan ki yaygın olan inanç bunları birbirlerine karıştırarak, kendi hırslarını dinin içine sokuyorlar. İnsanları Müslüman yapmak için yapılan tüm saldırılara 'cihat' diyorlar ama bunların hepsi işgal hareketidir. Bunlar Kur'an'a aykırıdır" dedi.

POZİTİF BİLİMLERİ ÖĞRENMEK GERÇEK CİHATTIR

Kendi işgalci zihniyetlerine "din" kılıfı vermek istediklerini vurgulayan Eliaçık, bu düşüncenin "sapma" olduğunu vurguladı. AKP'nin müfredata cihatı koymasının amacının bir ihtiyaçtan kaynaklanmadığını dile getiren Eliaçık, AKP'nin cihadın ne demek olduğunu bilmeden böyle bir şey yaptığını söyledi. Eliaçık, şunları da söyledi: "Muhafazakarlar dini bilmezler. Dini sadece sömürürler, ondan rant elde ederler. Şimdi sorsak Cumhubaşkanı'na, Başbakan'a, Milli Eğitim Bakanı'na 'cihat nedir' diye cevap veremezler, sallarlar, verdikleri cevap Kitabi değildir, Kur'an üzerine tefekkürleri olmadığı için aslında dini bilmezler. Bu tür uygulamalar kimlik savaşı ve devlete egemen olma hırsından kaynaklanıyor. Yıllardır egemen gördükleri Kemalizm'in yerine geçme istiyorlar. Bütün bu yapılanların hepsi birer intikam, birer inattır. Okullarda pozitif bilimlerin okutulması zaten başlı başına bir cihattır. Yani Allah'ın ayetlerini öğrenme cehdi, çabasıdır zaten. Bahsettikleri 'cihat' bir defa cihat değil. Kendi istediklerine göre içeriğinin doldurup gerilim yaratıyorlar. Dini muhafazakarların elinden kurtarmak gerekir."

OKUTULAN MÜFREDAT HERKESİ TEMSİL ETMELİ

Okullarda okutulacak olan müfredatın her kesimi temsil eden ortak bir heyet tarafından hazırlanması gerektiğini kaydeden Eliaçık, oluşturulan müfredatın da herkesin kendi anadilinde okutulması gerektiğine dikkat çekti. AKP'nin kendi istediği şekilde tek tip bir müfredatı herkese dayattığını belirten Eliaçık, sözlerine şu şekilde devam etti: "AKP dini bir hegemonya aracı olarak kullanıyor. Devletin dinle ilişkisi şöyle olmalıdır: Devlet dinin öldürmeyeceksin, çalmayacaksın, rüşvet almayacaksın, zulmetmeyeceksin, adaletli olacaksın vb. evrensel değerlerini kabul etmeli; buna karşın itikat, ibadet, tarihsel ahkam ve herhangi bir dini kimlik dayatmasında bulunmamalıdır."