ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Barış Annesi Meryem Soylu serbest bırakılsın

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu'nun hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenlediği F Oturumu eyleminin 281'incisi yapıldı. Bu hafta Barış Annesi Meryem Soylu'nun serbest bırakılması istendi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ağustos 2017 Cumartesi, 15:29

İSTANBUL- Galatasaray'da biraraya gelen tutsak yakınları, yaptıkları oturma eyleminde ağır hasta hükümlü Meryem Soylu'nun serbest bırakılmasını istedi.

Tutsak yakınları adına İHD Hapishane Komisyonu'ndan Taylan Bekir açıklamada bulundu. Gündemde olan tektip elbise uygulamasına değinen Taylan Bekir, "Hükümetin bu süreçte bulduğu ceza yöntemide tek tip elbisedir. Yani seksenlerde denenmiş olan psikolojik olarak insan onurunu zedeleyen ceza yöntemini yeniden devreye sokmak istemektedir. 1983'te ve 87'de uygulanan tek tip elbiseye mahpuslar karşı çıkmış açlık grevleri başlamış bu süreçte 4 kişi yaşamını yitirmiştir. Bu eylemler neticesinde tek tip uygulanamaz olmuştur. Tek tip elbise insan onurunu kırmaya yönelik bir uygulamadır ve kabul edilemez" denildi.

OHAL sonrasında kendilerine yapılan başvurularda ciddi bir artış olduğunu belirten Bekir, "Sağlığa erişim, tecrit, keyfi disiplin suçları, kötü muamele, işkence, gazete ve kitap engeli, sevk ve sürgünlerde hiç görülmediği kadar çok artış vardır. İnsan hakları evrensel beyannamesine göre sağlığa erişim ve beraberinde yaşam hakkı tümüyle askıya alınmış, mahpuslar ölüme terk edilmiştir" diye konuştu.

'SOYLU'YA DOĞRU TEŞHİS KONULMADI'

Açıklamada 58 yaşındaki Barış annesi Meryem Soylu'nun durumuna dikkat çekildi:

"Meryem Soylu Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 2011 yılında tutuklanarak 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Önce Diyarbakır E tipi hapishanesine gönderildi. Ordan sırasıyla Batman M tipi, Sincan kapalı kadın hapishanesi son olarak da Gebze M tipi kapalı kadın hapishanesine sevk edildi. Hapishanelerin ağır koşulları karşısında daha öncesinde de var olan hastalıklarına yenileri eklenerek ağır sağlık sorunları oluşmuştur. Meryem Soylu Kalp, tansiyon, mide ve bronşit hastasıdır. Sincan'da 2 yıl tek kişilik hücrede tutularak ağır tecrit uygulanmıştır. Bir çok defa hastaneye kaldırılmasına rağmen ailesi hapishane idaresi tarafından bilgilendirilmemiştir. 2015'te darıca Farabi hastanesine safra kesesi ameliyatı olmuş. Ameliyat sonrası tedavisi hastanenin bodrum katında güneş girmeyen izbe bir odada yatağa kelepçeli olarak yapılmıştır. Hapishanenin yemekleri sağlık sorunlarına göre çıkmamaktadır. Bu yemekler Meryem Soylunun sağlık sorunlarının daha da kötüleşmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden sağlıklı beslenememektedir.

Kızı annesini son gördüğünde çok fazla kilo verdiğini gözlemlemiştir. Sürekli rahatsızlanıp hastahaneye giden Meryem Soylu yapılan tedavilerden sonuç alamamakta bir türlü iyileşememektedir. Ailesinde doğru teşhis, doğru tedavi konusunda ciddi kaygıları oluşmuştur. Annelerinin ordan sağ çıkamayacağını düşünmektedirler."

Eylemde "Meryem Soylu serbest bırakılsın", "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" sloganları atıldı.