ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Diyarbakır Bingöl, Van’da gerilla eylemleri

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) Diyarbakır, Bingöl ve Van’da TSK'ya yönelik gerçekleştirilen eylemleri açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ağustos 2017 Cumartesi, 18:00

HABER MERKEZİ- AKP/Saray'ın operasyonlarla 'çökerttik' dediği HPG, bir bilanço yayımlayarak gerillanın gerçekleştirdiği eylemleri aktardı.

ANF'de yayımlanan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), açıklamasında, 6-11 Ağustos günleri arasında gerçekleştirilen eylemleri sıraladı:

HPG BİM açıklamasında şu bilgiler yer aldı:

6 Ağustos günü saat 17.30'da Amed'in Hazro ilçesine bağlı Kanibışkul köyü yakınlarında bir grup kontraya yönelik eylem düzenlendi. Bu eylemde tespit edilebilen 1 kontra öldü.

Van'ın Çatak ilçesine bağlı Pire Xunka'da yol güvenliğini sağlayan kontralara yönelik 9 Ağustos günü eylem düzenlendi.

Gerillalar, 10 Ağustos günü Zagros Çerçela alanına bağlı Bayê tepesindeki askerlere suikast eylemi düzenledi, 1 asker yaşamını yitirdi.

Şırnak'ın Cizre ilçe merkezine bağlı Yafes mahallesinde 10 Ağustos günü devriye gezen kobra tipi zırhlı bir araca yönelik eylem düzenlendi. Eylemde hedeflenen zırhlı araç kullanılmaz hale gelirken, 5 asker ağır şekilde yaralandı.

Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Gemavıl köyü yakınlarında yakın mesafeden vurulan birlikte tespit edilebilen 1 uzman çavuş ölürken, 1 uzman çavuş ise yaralandı.

Şemdinli'nin Elde ve Şapatan mahallelerinde 11 Ağustos günü özel harekat polislerine sabotaj eylemi düzenlendi. 3 özel harekat polisi ağır yaralandı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Çarçela alanında 11 Ağustos günü Siser tepesinde konumlanan askerlere yönelik saldırı gerçekleşti. Yine aynı gün Girê Derence'de yakın mesafeden vurulan 2 asker öldü.

Diyarbakır'ın Lice, Hani ve Karayazı üçgenindeki 11 Ağustos günü çatışma yaşandı. Aynı gün Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesine bağlı Kırê Hallac alanında TSK'nın bir birliği hedeflendi. Ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

HPG BİM ayrıca Kürdistan halkının baskı uygulayarak, gerillayı dışlamaya, ihbar etmeye, hatta gerillaya karşı savaşmaya zorladığını belirterek, "Çaresiz ve aciz bir biçimde yöre halkına uygulanan baskı, işkence ve tehdit politikaları, bizlerin ve halkımızın kararlı duruşuyla boşa çıkarılacaktır" dedi.