ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Trump'dan Venezuela'ya tehdit

Trump, Venezuela'daki gelişmelerle ilgili olarak bu ülkeye yönelik askeri seçeneğin de masada olduğunu söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ağustos 2017 Cumartesi, 10:34

WASHİNGTON- ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'daki gelişmelere ilişkin açıklamada bulundu. Venezuela'daki ulusal kurucu meclis seçimlerinin ardından süren olaylarına yönelik seçeneklerinin neler olduğu ilişkin soruya Trump, "Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Bu arada askeri seçeneği de dışlamayacağım" yanıtını verdi.

Trump, dünyanın başka bölgelerinde asker bulundurdukları gibi Orta Amerika ülkesi Venezuela için de bu seçeneği değerlendirebileceğini dile getirdi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkeyi ekonomik ve siyasi krizden çıkaracak tek yolun anayasanın yeniden yazılması olduğunu belirterek, muhalefetin boykotuna rağmen 30 Temmuz'da kurucu meclis temsilcilerinin belirlenmesi için seçime gidileceğini açıklamıştı. Venezuela Ulusal Seçim Konseyinden yapılan açıklamada, söz konusu seçimlerde 8 milyon kişinin oy kullandığı bildirilmiş ancak ABD'nin desteklediği sağcılar katılımın 2-3 milyon düzeyinde kaldığını ileri sürmüştü.

Maduro hükümetine karşı Mart ayı sonundan bu yana devam eden protestolarda en az 125 kişi yaşamını yitirmiş, bin 500 kişi yaralanmış, 500'den fazla sağcı paramiliter tutuklanmıştı.