ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tecavüzcü erkeğe indirimsiz 25 yıl ceza

Diyarbakır'da bedensel engelli bir kadını cinsel saldırıya maruz bırakan B.E isimli erkek, olay yerinde düşürdüğü kol saatinin üzerindeki doku örneklerinin bulunmasının ardından tutuklandı. Sanık "indirimsiz" 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ağustos 2017 Cuma, 14:29

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde yaşayan ve yürüme engelli olduğu için tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren 37 yaşındaki D.Y., 24 Mayıs 2012 günü evine zorla giren B.E isimli erkek tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılmasının ardından kadının evinde inceleme yapılmasıyla B.E'nin olay yerinde düşürdüğü kol saatinin üzerindeki DNA örneğinden kimliği tespit edildi.

4 yıl sonra yakalanan 19 yaşındaki B.E., Diyarbakır 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada herhangi bir indirim uygulanmadan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Soruşturmayı tamamlayan savcılık, B.E. hakkında "nitelikli cinsel saldırı", "konut dokunulmazlığını ihlal", "bedenen kendini savunamayacak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 42 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı. İddianamede, şüphelinin mağdur D.Y.'nin yalnız ve bedensel engelli olmasını fırsat bilerek, bıçak zoruyla cinsel saldırıda bulunduğu kaydedildi. Diyarbakır 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan sanık, suçlamayı kabul etmeyerek olayla ilgisinin olmadığını iddia etti.

CEZADA İNDİRİM UYGULANMADI

Karar duruşmasında görüşünü açıklayan savcı, mağdurun beden ve ruh sağlığının bozulduğunu belirterek, sanığa ceza verilmesini istedi. Kararını açıklayan mahkeme sanık B.E.'yi "konut dokunulmazlığını ihlal", "cinsel saldırı" ve "bedenen kendini savunamayacak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 25 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ceza oranında herhangi bir indirim yapmayan ve 4 kez artırım uygulayan mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.