ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SKM: Kadınlar için adalet mücadeleyle gelecek

Bu ay 19.'su gerçekleşen "Yaşamak istiyoruz" eyleminde kadın özgürlük mücadelesinden vazgeçilmeyeceği vurgulandı. Sosyalist kadınlar, "Bizler, yaşamımızı savundukça haklılığımız kadın özgürlük mücadelemizi büyütecek" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ağustos 2017 Cuma, 20:23

İSTANBUL/İZMİR- Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) ve Özgür Genç Kadın (ÖGK) kadın cinayetlerine dikkat çekmek için her ayın 11'inde düzenlediği "Yaşamak İstiyoruz" eyleminin 19.'sunu gerçekleştirdi.

İSTANBUL

Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda "Yaşamak istiyoruz" yazılı pankart açan sosyalist kadınlar "Kadın cinayetleri son bulsun", "Irkçılık ve kadın düşmanlığına karşı özsavunma" yazılı dövizler taşıdı.

ESP İstanbul İl Eşbaşkanı Pınar Türk ve HDP İl Yöneticisi İlkay Oflaz'ın katıldığı eylemin basın metnini SKM MYK Üyesi Ezgi Bahçeci okudu. AKP/Saray iktidarının kadın politikalarıyla kadın cinayetlerinin bir cins kırımına dönüştüğünü kaydeden Bahçeci, "Bedenimizin, direnişimizin, özgürlük mücadelemizin ve hatta varlığımızın bu iktidar tarafından hedef tahtasına oturtulduğunu katliamları ve tutsaklıkları yaşatmalarından görüyoruz" dedi.

'ÇOCUK İSTİSMARININ ÖNÜ AÇILIYOR'

OHAL'de kadın eylemlerine katılmanın iddianameye konu olduğunu ancak kadın katillerinin ellerini kollarını sallayarak dışarıda gezdiğini vurgulayan Bahçeci, erkek yargının kadın ve çocuğa yönelik taciz, tecavüz, istismar davalarında tacizciye, tecavüzcüye ve çocuk istismarcısına uyguladığı "ceza indirimiyle" ödüllendirdiğinin altını çizdi. Müftülere nikah yetkisi verecek olan tasarıya dikkat çeken Bahçeci, "'Evde doğuma sözlü beyanla nüfus kaydı yeterli olacak' maddesiyle bile çocuk istismarı vakalarının ve erken yaşta zorla evliliklerin çoğunun, doğum nedeniyle gidilen hastanelerde ortaya çıktığını göz önünde bulundurursak, başta çocuk istismarının önünü açıyor. Bunun yanısıra, kadınların boşanma ve miras hukuku kazanımlarını sıfırlayacak bir tasarı sunuluyor" dedi.

'HAKLILIĞIMIZ KADIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELEMİZİ BÜYÜTECEK'

Kadınların kazanımlarının ve özgürlüğünün bunu savunmak olduğunu dile getiren Bahçeci, özgürlüklerine karşı her türlü isyan edeceklerini kaydetti. "Bizler, yaşamımızı savundukça haklılığımız kadın özgürlük mücadelemizi büyütecek" diyen Bahçeci, kadınlar için adaletin mücadeleyle geleceğini kaydetti.

Bahçeci, şu ifadeleri kullandı: "Çünkü; giydikleri yüzünden şiddete uğrayan kadınların öfkesi, 10 Ağustos 2015'te çıplak bırakılmış bedeniyle erkek devlet şiddetine direnen Ekin Wan'ın onuru, özsavunmasını gerçekleştirerek yaşamına sahip çıkan Yasemin Çakal'ın özgürlüğü, hapishanelerde tek tip elbise kuşatmasına/çıplak aramalara/faşizme direnen kadınların iradesi bizimledir."

Tüm kadınlara seslenen Bahçeci, kadın özgürlüğü için mücadele etme çağrısı yaptı.

Açıklama, "Yaşasın kadın dayanışması", "Kadın tutsaklar onurumuzdur", "Kadın cinayetleri politiktir", "Erkek adalet değil gerçek adalet" sloganları ve zılgıtlarla son buldu.

İZMİR

İzmir'de SKM ve ÖGK üyeleri Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya geldi, "Yaşamak istiyoruz" dedi. IŞİD çetelerinin Şengal'e düzenlediği saldırıda katledilen Ezidi kadınların anıldığı eylemde basın açıklamasını Kader Yeşildallar okudu. Yeşildallar, "Ezidi kadınlar kadın özgürlük mücadelemizin meşalesidirler" dedi.

Müftülere nikah kıyma yetkisinin verileceği düzenlemeye tepki gösteren Yeşildallar, tecavüzü aklamak isteyen yasa tasarısının kadınların tepkisiyle geri çekildiğini hatırlattı, "Bu yasayı da başınıza çalacağız" diye konuştu.

Eylemde "Erkek adalet değil gerçek adalet", "Katledilen kadınlar isyanımızdır", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganı atıldı.