ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yüksel'de eylemcilerin yüzlerine biber gazı

Yüksel direnişinin 276'nci gününde "İşimizi geri istiyoruz" eylemine saldıran polis, eylemcilerin ağızlarını ve yüzlerini direkt hedef alarak gaza boğarken, 3 kişiyi gözaltına aldı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ağustos 2017 Cuma, 19:20

ANKARA – Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlerinden ihraç edilen ve zorla götürüldükleri Sincan Cezaevi Kampüs Hastanesi'nde tutulan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevleri 156'ıncı gününe girdi. Açlık grevlerinin 76'ncı gününde tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne gönderilen Nuriye ve Semih'in direniş alanı olan Yüksel Caddesi'nde ise "İşimizi geri istiyoruz" eylemi 276 gündür kaldığı yerden devam ediyor.

Gündüz İnsan Hakları Anıtı önünde yapılmak istenen açıklamaya saldıran polis, akşam saatlerindeki eylem destekçilerine de saldırıda bulundu. Destekçiler henüz Konur Sokak'taki TMMOB'un önünde toplanmaya başladığı sırada abluka altına alan polis, "Güvenliği ihlal ediyorsunuz" iddiasıyla saldırıda bulundu. Eylemciler ise polise "Güvenliği ihlal eden sizsiniz" diye tepki gösterdi.

EYLEMCİLERİN AĞZINA VE YÜZÜNE GAZ

Aydın Sönmez isimli eylemcinin direkt ağzına gaz sıkan polis, Perihan Pulat'ın da yüzüne ve gözüne yakın mesafeden gaz sıktı. Perihan, gazdan ötürü baygınlık geçirdi.

Eylemciler "Siz insanların kolunu kırdınız" diye tepki gösterirken, Konur'da konuşan Sultan Özakça, "Nuriye ve Semih'in adına yasak koyulmuş, ne diyelim onlara! Onurlu çocuklarımızın adını anmaya, 'Nuriye ve Semih' demeye devam edeceğiz. Ama çok korkuyorlar. Bütün bu saldırılar korktukları için" dedi.

Saldırıya tepki gösteren bir vatandaş "Nazi askerleri üniformaları ile gezemiyor, siz de gezemeyeceksiniz" diye polise isyan etti. Haber takibi yapan gazetecilerin ise "Basın adı altında faaliyet yürütenler" denilerek görüntü çekilmesine izin verilmedi.

ÜÇ GÖZALTI

Polisin Konur'daki saldırısında Aslı Saraç, Fulya Demir ve Sedat Polat isimli yurttaşlar darp edilerek gözaltına alındı.

Öğlenki açıklamaya da izin verilmemiş, pankartlar yırtılmış, kadınlar yerlerde sürüklemişti.