ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Nuriye ve Semih eylemine 'malum olay' saldırısı

Kadıköy'de her hafta düzenlenen eyleme polis saldırdı. Saldırıda Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm ve ablası Özge Elvan'ın da aralarında olduğu yaklaşık 10 kişiyi gözaltına aldı. Polisin eylem başlamadan tehdit ettiği basına "Malum olay için mi geldiniz?" sorusu yöneltmesi dikkat çekti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ağustos 2017 Cuma, 20:10

İSTANBUL - İçinde 'Nuriye ve Semih'in isminin geçtiği eylemlere getirilen yasak ileri sürülerek eylemlere saldırılar devam etti. 'Nuriye ve Semih İçin Dayanışma'nın Kadıköy Süreyya Operası önünde yapmak istediği eyleme polis saldırdı.

Polis, eylem başlamadan alanda bekleyen basını gözaltına almakla tehdit etti. Eylemin başlamasını bekleyen basına "Malum olay için mi geldiniz" diye soran polis, dağılmadıkları durumda gözaltına alacaklarını söyledi. Gazetecilerin tepki göstererek alandan ayrılmadı.

Tartışma devam ederken, 15 kişilik bir grup pankartlarını açmaya hazırlanırken, polis saldırısı gerçekleşti. "Nuriye ve Semih" eylemlerinin kaymakamlıkça yasaklandığını söyleyen polis, "Nuriye ve Semih yalnız değildir" sloganı atan kitleye saldırdı. Aralarında Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm, ablası Özge Elvan'ın da aralarında olduğu yaklaşık 10 kişi ters kelepçe takılarak işkenceyle gözaltına alındı. Gülsüm

Ara sokaklara dağılan kitle "Katil polis hesap verecek" sloganını atarak Kalkedon Meydanı'na yürüdü. Ara sokaklara dağılan kitle "Katil polis hesap verecek" sloganını atarak Kalkedon Meydanı'na yürüdü. Gruplar halinde Kadıköy sokaklarında sloganlarla yürüyüş düzenlendi. Yapılan konuşmalarda polis saldırısı protesto edildi.

Polis sloganlarla yürüyüş yapanlara da ikinci kez saldırdı. Kitle ara sokaklara çekildi.