ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BM'den IŞİD raporu: Irak ve Suriye dışından mali kaynak devam ediyor

IŞİD'in mali kaynakları, tehdit oluşturmaya devam ettiği bir çok ayrıntı ve son durumuna ilişkin BMGK'ya rapor sunan BM uzmanları, örgütün Irak ve Suriye dışından hala finansal kaynak sağladığına dikkat çekti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ağustos 2017 Cuma, 15:11

HABER MERKEZİ- Birleşmiş Milletler bağlı uzmanlar IŞİD'in mali kaynakları, tehdit oluşturmaya devam ettiği bir çok ayrıntı ve örgütün son durumuna ilişkin bir rapor hazırladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunulan raporda, IŞİD'in Suriye ve Irak dışından hala finansal kaynak sağlamaya devam ettiği belirtildi.

Yıllar önce tespit edildiği gibi yine IŞİD'in kara borsada sattığı petrol ticaretinden ve hakimiyetindeki bölgelerde topladığı vergilerden söz konusu parayı elde ettiği bilgisi verilen raporda, örgütün petrol ve vergi gelirleri dışında tarihi eser kaçakçılığı ve fidye üzerinden de büyük gelir elde ettiği belirtildi.

Raporda söz konusu para transferlerinin küçük meblağlarda yapılması nedeniyle tespit edilmelerinin zorlaştığına dikkat çekildi. Ancak IŞİD'in finansal durumunun koalisyon güçlerinin saldırılarının oluşturduğu baskı nedeniyle de kötüleştiği kaydedildi.

ORTADOĞU DIŞINDA SALDIRILAR DÜZENLEME KAPASİTESİNE HALA SAHİP

Raporda, IŞİD'in Ortadoğu dışında saldırılar düzenleme kapasitesine de hala sahip olduğu belirtildi. Örnek olarak da Avrupa ülkelerine yönelik saldırılar gösterildi. BM uzmanları, Filipinler'de ordu ile cihatçılarla arasındaki çatışmalara da işaret etti. Uzmanlar IŞİD'in Güneydoğu Asya'da da etkisini artırmaya devam ettiği görüşünde.

AYRILAN VE ÜLKESİNE DÖNEN MİLİTANLARA ÖZELLİKLE DİKKAT EDİLMELİ

IŞİD'e Müslüman ülkeler dışından katılımın durduğu ve gençlerin ayrılmaya başladığı bilgisinin verildiği raporda, ülkelerine geri dönen cihatçılara "özellikle dikkat edilmesi" gerektiği belirtildi. Uzmanlar, sözkonusu yabancı cihatçıların aşırı şiddet konusunda savaşta deneyim kazandıklarının altını çizdi.

BMGK İŞİD'İN MALİ KAYNAKLARINI KESİLMESİNİ KARARLAŞTIRMIŞTI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri 2015 Aralık ayında, IŞİD'in mali kaynaklarını kesmek amacıyla bir karar tasarısını kabul etmişti.

IŞİD'in finans kaynaklarıyla mücadelenin arttırılmasını içeren ve ABD ile Rusya tarafından hazırlanan karar tasarısı oy birliğiyle kabul edilmişti. Daha önce de benzer bir tasarı 2015 Şubat ayında kabul edilmiş ancak uygulamaya geçirilememişti. BM kararında tüm ülkelerin IŞİD örgütü ile bağlantısı olan isimleri BMGK'ya iletmeleri istenmişti.