ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li Yıldırım: Vicdan ve Adalet Nöbeti iktidarı rahatsız etti

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, sürdürdükleri Vicdan ve Adalet Nöbeti'nden AKP iktidarının rahatsız olduğunu belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ağustos 2017 Perşembe, 16:29

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Devam eden "Vicdan ve Adalet Nöbeti" eylemlerine ilişkin konuşan Yıldırım, "Biz halen bu nöbetlerimizin devam ettiğini ve amacımıza ulaşıncaya kadar eylemlerimizi devam ettireceğiz. Amaçlarımızdan biri de bu dönemde iktidarın demokratik yollardan kendi iktidarına itiraz edenlere nasıl yaklaştığını teşhir etmek istedik. Etkinliklerimize dair bu ibretlik ablukalar, binlerce polis ile kuşatılmışlık hali bize bir zarar vermedi. Bu ülkenin işte ve dışta ne hale düşürüldüğünün izlenmesini teşhir etti. Biz o alkışların, o desteklerin özellikle layıkıyla amaçlarına ulaştıran olmaya devam edeceğiz" dedi.

'EYLEMLERİMİZ İKTİDARI RAHATSIZ EDİYOR'

Yaptıkları eylemlerin iktidarı rahatsız ettiğini kaydeden Yıldırım, "İktidar hukuk dışılığını boğazına kadar yaşayan bu iktidarı hukuk içine çekinceye kadar bu demokratik eylemlerimize devam edeceğiz. Bu iktidar var olduğu müddetçe bu ülkeye adaletin gelmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Eğer adalete susamışlık halindeyseniz bu iktidardan kurtulma halini hep birlikte sağlamamızın günü geldi geçiyor bile. Bu iktidar var olduğu sürece OHAL kalkmayacaktır. Bu yönüyle bu kervanımıza desteğin büyümesi gerekiyor" diye konuştu.

'AKP İŞKENCEYİ TEŞVİK EDİYOR'

AKP daha önce işkence cesareti veren bir noktadan işkenceyi teşvik ettiği bir noktaya geldiğini kaydeden Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İspatlansın, ispatlanmasının suçu ne olursa olsun işkence bir insanlık suçudur. Türkiye'nin cezaevlerinin büyük bir çoğunluğu işkencehaneye dönüştürülmüştür. Silivri'de, Tarsus'ta, Elazığ'da sistematik işkence uygulanmaktadır. En son Elazığ Cezaevi'nde tutuklu bulunan Saray Belediyesi Eşbaşkanımız Zilan Aldatmaz gardiyanlarca darp edilmiştir. Yine Şemdinli'de aralarında 70 yaşının üzerindeki yaşlıların da bulunduğu köylülere bariz işkence yapıldı. Şapatan köyünde işkence yapıldığına dair fotoğraflar var. Zerrece adalet duygusuna sahip savcılar harekete geçmelidir. Bu ülkede halen zerrece adalet inancı olan savcıları harekete geçmeye çağırıyoruz."

'ERDOĞAN'IN MİTİNGLERİ HANGİ BÜTÇEYLE YAPILIYOR?'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın son bir kaç gündür bir dizi miting gerçekleştirdiğini söyleyen Yıldırım, "Cumhurbaşkanı olarak yaptığı mitinglerde AKP genel başkanı olarak posterler asılıyor. Siz bu bütçeyi nereden karşılıyorsunuz? AKP'nin bütçesinden mi yoksa Cumhurbaşkanlığı'ndan mı? Ki haberler cumhurbaşkanlığı mitingi olarak düzenliyor. Siz bir Cumhurbaşkanı olarak gittiğiniz Trabzon'da kongrelerinizden bahsedemezsiniz. 80 milyonun cumhurbaşkanı olduğunu düşünüyorsanız, bütçesini, etkinliğini buna göre ayarlamak zorundasınız. Kendi partinizin bütçesiyle yaparsanız, yapın. Size oy vermeyen insanların rızkıyla AKP mitingi yapamazsınız" diye belirtti.