ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Norm Altaş taşeron işçileri Çankaya Belediyesi'ne yürüdü

Çankaya Belediyesi'nin taşeron firması Norm Altaş'ta çalışan Nakliyat-İş üyesi işçiler Belediye Başkanı Alper Taşdelen'i protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ağustos 2017 Perşembe, 17:29

ANKARA- Çankaya Belediyesi'nin taşeron firması olan Norm Altaş'ta çalışan DİSK'e bağlı Nakliyat- İş üyesi işçiler, belediye önüne yürüyerek, Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in randevu taleplerini yanıtsız bırakmasını protesto etti.

Çankaya Belediyesi'nin taşeron firması Norm Altaş ile işçilerin örgütlü olduğu Nakliyat-İş arasında imzalanmak istenen toplu iş sözleşmesinde (TİS) uzlaşma sağlanılmadığı ifade edildi.

Uzlaşma sağlanamamasının nedeninin ise yetki tartışması olduğunu ifade eden Nakliyat-İş, 2015 yılında Norm Altaş'ta mahkeme kararıyla yetkiyi aldıklarını kaydetti. Ancak bu tarihten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı belediyelerdeki ulaştırma iş kolunun da genel hizmetleri sınıfına girdiğini öne sürerek, belediyelerin ulaştırma hizmetlerini genel hizmetler sınıfına aldı. Durumdan Norm Altaş firması da etkilendi. Bu süreçten sonra işyerinde yetki tartışmaları başladı. TİS masasında uzlaşma sağlamamasının nedenleri arasında yetki tartışmasının olduğu ileri sürülürken işçiler Nakliyat-İş, Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile görüşmek istedi, ancak talepleri karşılıksız kaldı. Duruma tepki gösteren Nakliyat-İş üyesi işçiler, İzmir Caddesi'nden belediye önünü protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

Burada konuşan Nakliyat-İş Genel Başkanı Alı Rıza Küçükosmanoğlu, Türkiye'deki taşeron sistemine tepki göstererek, "Taşeron cehenneminde insan yerine konulmak için yürüdük. Taşeron sadece bizde değil, yüz binlerce işçiye bu dayatılıyor. Amaç sendikasız, iş cinayetleriyle karşı karşıya bırakılan bir çalışma düzenidir" dedi.

Küçükosmanoğlu, Norm Altaş'taki TİS süreçlerinin tıkandığını ifade ederken, "Sosyal demokrat bir belediyede örgütlenmemiz engellenmeye çalışıldı. Ancak işçilerin iradesiyle yetki aldık. 2 aydır, TİS görüşmelerimiz devam ediyor. Ancak ilerleme sağlanmadı ve uyuşmazlık tutuldu. Alt işverende çalışan işçilerin tüm haklarından üst işveren olarak belediye başkanı sorumludur. Belediye başkanından randevu istedik vermedi. Haziran'da başlayan adalet yürüyüşünü yapan bir partinin temsilcisi belediye başkanından beklediğimiz adalet ancak o adaletsizlik yapıyor. Şunu biliyoruz, Norm Altaş'ta TİS yapılmasını hiçbir güç engelleyemez. Sözleşmemizi engellemeye devam ederlerse üretimden gelen gücümüzü kullanacağız. Bu eylem uyarı eylemidir”diye konuştu.