ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BATIÇİM'de işçiler direniş çadırı kurdu

İzmir Bornova'da bulunan BATIÇİM'de 10 üyesi işten atılan Cam Keramik-İş direniş çadırı kurdu.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ağustos 2017 Perşembe, 16:05

İZMİR- İzmir'in Bornova ilçesinde bulunan BATIÇİM fabrikasında DİSK'e bağlı Cam Keramik-İş Sendikası üyesi 10 işçinin işten atılması üzerine bugün fabrika önünde direniş çadırı kuruldu.

"BATIÇİM işçileri anayasal hakkını kullandı. Atılan işçiler geri alınsın" pankartı açan işçiler sık sık, "Direne direne kazanacağız", "Sendika hakkımız engellenemez", "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları attı. Fabrika önünde yapılan eylemde basın açıklamasını Cam Keramik İş Sendikası Genel Sekreteri Ergin Ay okudu. Ay, sene başından beri sendikaya üye olan işçilerin fabrika yönetimi tarafından tehdit edildiğini ifade etti. Ay, "Çimse İş yöneticileri ve fabrika yönetimi sendikamıza üye olan işçileri ikna odalarında tehdit ettiler. 15- 20 yılını vermiş 10 üyemizin ekmeğiyle oynadılar ve hukuksuz bir şekilde, üstelik bazılarını tazminatsız işten çıkarttılar" dedi.

"Toplu İş Sözleşmesi (TİS) öncesi tüm işçilere gözdağı vermek istedikleri için arkadaşlarımızı işten çıkarttılar" diyen Ay, "Nasıl milletin iradesi deniyorsa işçinin iradesine de saygı göstermek zorundasınız" diye belirtti. Ay, işçilerin istediği sendikayı seçerek kendi sözleşmesinde söz sahibi olması gerektiğini belirtti.

'ATILAN İŞÇİLERLE SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ'

BATIÇİM patronuna seslenen Ay, "İş barışının sağlanması ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesini istiyoruz. İşçilerin sendikal hak ve özgürlüklerine saygı gösterin ve hukuksuz bir şekilde işten çıkardığınız işçileri geri alın. Bugün burada kurulan direniş çadırı her gün biraz daha büyüyecek. Burada yanan ateşi diğer fabrikalara da taşıyacağız. Atılan işçilerimizle birlikte sonuna kadar direneceğiz. Bu haksızlığa, hukuksuzluğa karşı her türlü meşru mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz" diye konuştu.

ANKET SONUÇLARI OKUNDU

İşten atılan işçiler adına konuşan Osman Dürdar ise çıkan anket sonuçlarını okuyarak, "TİS taslağı için işçilerin onayını almadan görüşmelere başlanmamalı, işçilerin onayı olmadan kesinlikle imzalanmamalıdır. Sözleşme en fazla 2 yıllık olmalıdır. Grup toplu iş sözleşmesi zorunlu değildir. Her fabrikada sözleşme komiteleri kurulmalıdır. Çok tehlikeli olan çimento iş kolunda fazla mesailerde işçinin rızası olsa dahi günde 3 saat yılda 270 saat kuralına uyulması sağlanmalıdır. Esnek çalışma uygulamaları, taşeron sistemi ve kiralık işçilik gibi uygulamaları fabrikadan uzak tutmak için gerekli düzenlemeler yapılmalı, insanca bir çalışma ortamı sağlanacak sözleşme imzalanmalıdır" diye belirtti.