ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kanada'dan ABD'den geçen göçmenler için kamp inşa ediliyor

Kanada'nın Fransızcı konuşulan Quebec eyaletinde, ABD'den Kanada'ya geçerek iltica talebinde bulunan göçmenler için kamp inşa ediliyor.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ağustos 2017 Perşembe, 15:01

HABER MERKEZİ- Kanada ordusu ABD'den Kanada'ya geçerek iltica talebinde bulunan göçmenler için kamp inşa ediyor.

500 kişi kapasiteli kamp Quebec eyaletindeki Saint-Bernard de Lacolle yakınlarına kuruluyor.

Kanada ordusundan yapılan açıklamada, göçmenlerin sığınma başvuruları tamamlanana kadar yeni kurulacak olan çadır kampta bekletileceği belirtildi. Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı'nın sözcüsü Patrick Lefort Kanada televizyonuna yaptığı açıklamada, Saint-Bernard de Lacolle yakınındaki geçiş noktası olan Roxham Road'da yığılma yaşandığını söyledi.

700 sığınma talebinin gözden geçirilmesinin 2-3 gün alabileceği, bu esnada göçmenleri barındıracak bir yer bulunmadığı belirtiliyor.

320 yatak kapasiteli ve şu an kullanılmayan Royal Victoria Hastanesi'nin de göçmenler için hazırlanması gündemde. Okul yaşındaki göçmen çocuklar ise Eylül ayından itibaren Montreal'deki Fransızca eğitim veren okullara kaydedilecek.

KANADA'YA YÜZDE 90'I HAİTİLİ BİN 200 KİŞİ DAHA GEÇTİ

Mültecilerin karşılanması ve entegrasyonu üzerine çalışan Praida adlı kurumdan Francine Dupuis, BBC'ye yaptığı açıklamada Temmuz ayında ABD'den Kanada'ya yüzde 90'ı Haitili olmak üzere bin 200 kişinin daha geçtiğini söyledi.

ABD, 2010 yılındaki büyük depremin ardından Haiti vatandaşlarına geçici koruma programı başlatmıştı ancak ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayında bu programın sonlandırılacağını açıkladı. Trump'ın açıklamasının ardından, Kanada'nın Fransızca konuşulan Quebec bölgesine geçerek sığınma talebinde bulunan mültecilerin sayısı arttı.

Kanada'da Haitililere özel bir koruma programı bulunmuyor. Her mültecinin dosyası ayrı değerlendiriliyor.

Haiti hükümeti durumu görüşmek üzere iki yetkilisini Quebec'e gönderdi. Haiti'de 2010 yılında meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde en az 100 bin kişi hayatını kaybetmiş ve ülkedeki binaların tamamına yakını yıkılmış ya da hasar görmüştü.