ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kürtçe şarkıyı Türkçeleştiren Serdar Ortaç'a yoğun tepki

Kürtçe şarkı söyleyeceğini açıkladığı için Ahmet Kaya'ya çatal fırlatan şarkıcı Serdar Ortaç'ın Kürtçe bir şarkıyı çalarak Türkçeleştirdiği ortaya çıktı. Sosyal medyada Serdar Ortaç'a tepki yağıyor.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ağustos 2017 Çarşamba, 18:16

HABER MERKEZİ- Pop müzik şarkıcısı Serdar Ortaç'ın 1999 yılında Kürtçe bir şarkıyı çalarak Türkçe olarak seslendirdiği ortaya çıktı.

Çalınarak Türkçeleştirilen Kürt müziği üzerine paylaşımlarıyla bilinen Serhad Eyalet Lordu (@eyalet_lordu) isimli Twitter fenomeni, Serdar Ortaç'ın Koma Wetan'ın 1978'de yayımlanan "Cahiltî" şarkısını, 1999'da çıkardığı albümünde "Cahil" ismiyle seslendirdiğini açıkladı. Ortaç'ın 1999'da çıkardığı "Bilsem ki" adlı albümde şarkının sözleri Serdar Ortaç'a ait görünüyor. Müzik için ise "anonim" deniliyor.

Serhat Eyalet Lordu, konuya dair şu açıklamayı yaptı: "Onuncu yıl marşını okuyarak 'bu vatan bizim, ellerin değil' (Ahmet Kaya'nın linç edildiği ödül töreni) dediğin bir dönemde, ne tesadüf ki aynı yıl vatani görevini yapmamak için 'askerlikten kısmen veya tamamen kurtulmak için hile yapmak' suçundan 54 gün Mamak Askeri Cezaevi'nde kaldın. O dönem koğuş arkadaşın Kadir Sadık sana Koma Wetan'ın kasetini dinletiyor. Sen de hapisten çıkınca kaset yapıp bu şarkıyı okuyorsun. Bu şarkının çalıntı olduğunu fark eden Kom müzik, kasetini çıkaran Emre Plak ile görüşme yapıyor. Sen de kabullenip Koma Wetan'dan aldığını itiraf edip maddi olarak her türlü tazminatı ödemeyi kabulleniyorsun. Ama nedense Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği'ne (MESAM) gidip bu şarkıyı anonim olarak kayıt ettiriyorsun. Ve her türlü görüşmeye kapıları kapatıp bu hırsızlığın üstünü örteceğini sanıyorsun. Yanılıyorsun Serdar…"

@eyalet_lordu'nun paylaşımlarından sonra Serdar Ortaç'a Twitter'da tepki yağdı. #HırsızSerdarOrtaç etiketi üst sıralara yerleşirken, Serdar Ortaç açıklama yapmak yerine hesabını korumaya aldı.