ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK'ten Nuriye ve Semih için hükümete çağrı

KESK, Ankara, Diyarbakır ve Van'da yaptığı açıklamalarda 154 gündür açlık grevinde olan Nuriye ve Semih'in durumuna dikkat çekti. Hükümete çağrı yapan KESK üyeleri, derhal harekete geçilmesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ağustos 2017 Çarşamba, 19:04

HABER MERKEZİ- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), açlık grevi direnişinin 154. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumuna dikkat çekmek için Ankara, Diyarbakır ve Van'da açıklamalar yaptı.

ANKARA

Ankara'da Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 2 No'lu Şube binasında gerçekleştirilen basın toplantısına KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik de katıldı. "Nuriye Gülmen ve Semih Özakça serbest bırakılsın" ve "OHAL kaldırılsın tüm ihraçlar işe geri alınsın" yazılı pankartların açıldığı toplantıda KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Devrim Kahraman konuştu. Kahraman, "Ölüm sınırında olan Eğitim Sen üyeleri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevi direnişlerinde kritik eşik aşılmıştır, arkadaşlarımızın yaşamları büyük bir risk altına girmiştir" dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Nuriye ve Semih hakkında verdiği kararı hatırlatan Kahraman, "Gülmen ve Özakça hakkında hazırlanan 10 sağlık raporunun sekizinde hayati tehlikeye dikkat çekilmesine rağmen sadece Numune Hastanesi ve Sincan Cezaevi Hastanesi'nin raporlarını dikkate alan AİHM'in verdiği karar ne insani ne de hukuki bir karardır. Ayrıca KHK ile ihraç edilenleri OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'na işaret ederek reddetmesi manidardır" ifadesini kullandı. Kahraman, hükümeti Nuriye ve Semih için derhal harekete geçmeye çağırdı.

DİYARBAKIR

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu de Eğitim Sen binasında basın toplantısı düzenledi. Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, Nuriye ve Semih ile dayanışmak için bir araya gelenlere uygulanan şiddetin OHAL bahanesi ile yapıldığını belirtti. Şahin, arkadaşlarının göz göre göre ölüme terk edildiğini dile getirdi.

KESK adına açıklamayı okuyan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Kadın Sekreteri Mizgin Yavuz ise Gülmen ve Özakça'nın sağlık durumundan endişe ettiklerini ifade ederek, "Bundan sonra gelişebilecek kalıcı hasar veya ölümler gibi her türlü olumsuzluktan bu iktidar sorumludur. Üyelerimiz derhal serbest bırakılmalı demokratik ve meşru tüm talepleri karşılanmalı, haksız ve hukuksuz ihraç edilen tüm emekçiler görevlerine iade edilmelidir" dedi.

VAN

KESK Van Şubeler Platformu'nun basın toplantısında ise Eğitim Sen Şube Başkanı Bedri Yamaç söz aldı. Nuriye ve Semih'in büyük risk altında olduğunu dile getiren Yamaç, yaşanacak olumsuz bir durumda AİHM'in de suç ortağı olacağını dile getirdi.

Yamaç, şöyle devam etti: "Hükümet sağlıklı biçimde yaşamlarına devam edebilmeleri için hiç gecikmeksizin, derhal harekete geçmelidir. İşe iade talebiyle açlık grevine başlayan ve sağlık durumları kötüleşen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutukluluk halleri derhal sonlandırılmalı."