ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Mülteciler Libya'da dünyadaki cehennemi yaşıyor

Libya üzerinden Avrupa'ya kaçmaya çalışan mültecilerin maruz kaldığı işkenceye dair raporunu açıklayan yardım örgütü Oxfam, mültecilerin işkence, tecavüz, kaçırılma ve zorla çalıştırılmaya maruz kaldığını kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ağustos 2017 Çarşamba, 15:39

HABER MERKEZİ- Akdeniz üzerinden Avrupa'ya geçmeye çalışan mültecilerin Libya'da yaşadıklarına dair bir rapor açıklayan yardım örgütü Oxfam, mültecilerin Libya'daki durumunu "Dünyadaki cehennem" olarak tanımladı.

Raporda, kadın, erkek ve çocuk olmak üzere çok sayıda mültecinin Avrupa'ya geçişinin önünü kesmek için Libya'dan yola çıkmasını engelleyen Avrupa Birliği'nin (AB), mültecilerin hayatını çok büyük tehlikeye attığı kaydedildi.

Sicilya'ya ulaşan mültecilerin cinsel taciz, işkence, zorla çalıştırma, fidye için kaçırılma, aç ve susuz bırakma gibi insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığı belirtilen raporda, mültecilerin dörtte üçünün, diğer mültecilere işkence ve öldürülmelerine tanıklık ettiği aktarıldı.

32 KADINDAN 30'U CİNSEL SALDIRIYA UĞRUYOR

Mültecilerin yüzde 84'ü kendilerinin de fiziksel şiddet ya da işkenceye maruz kaldıklarını anlatırken, 158 mülteci arasındaki 31 kadından 30'u cinsel saldırıya uğradıklarını belirtti.

Raporda ayrıca mültecilerin birçoğunun ailelerinden fidye alınabilmesi için insan kaçakçıları tarafından kaçırıldıkları ve gizli yeraltı hücrelerinde tutulduklarını anlattıkları aktarıldı. Yine rapora göre mültecilerin yüzde 80'i Libya'da kaldıkları süre zarfında kendilerine su ve yemek verilmediğini anlattı.

AKDENİZ'DE YÜZ BİNLERCE SIĞINMACI TEHLİKELİ YOLCULUĞA ÇIKARILIYOR

Kuzey Afrika ülkesi Libya'da 2011 yılından bu yana yaşanan siyasi boşluktan yararlanan insan kaçakçıları, yüzbinlerce mülteciyi küçük teknelerle yüksek paralar karşılığı Akdeniz'de tehlikeli yolculuğa çıkarıyor.

Başta mültecilerin ilk durakları arasındaki İtalya olmak üzere AB ülkeleri mülteci akınını durdurmak istiyor. Bu kapsamda Libya sahil güvenlik ekiplerine lojistik ve teknik destek de sağlamayı sürdürüyor.