ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Google cinsiyet ayrımcı ifadeler kullanan çalışanını işten çıkardı

Google çalışanı bir mühendisin kadınlara yönelik ayrımcı paylaşımlarda bulunması Silikon Vadisi'ndeki kadın-erkek eşitliği tartışmalarını bir kez daha gözler önüne serdi. Google cinsiyetçi mühendisi işten çıkarmış olsa da, ABD Çalışma Bakanlığı Google'un kadınlara daha az ücret ödediği için yapılan şikayetleri inceliyor.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ağustos 2017 Çarşamba, 10:00

HABER MERKEZİ- Arama motoru Google, kadınlara yönelik ayrımcı ifadeler kullanan bir çalışanının işine son verdi.

James Damore adlı mühendis, şirket çalışanları ile paylaştığı 10 sayfalık bir metinde teknoloji dünyasındaki cinsiyet eşitsizliğinin arkasında biyolojik nedenler yattığını savundu. Damore, teknoloji sektöründe kadınların daha az yer almasının nedeninin de bu biyolojik farklılık olduğunu iddia etti.

Sosyal medyada paylaşılan metin büyük tepkiler topladı. Bunun üzerine Damore'un işine son verildi. Reuters haber ajansına konuşan Damore, işten atılmasına gerekçe olarak cinsiyetçi kalıpları desteklemesinin gösterildiğini söyledi.

Olayın duyulmasının ardından Google'in yöneticisi Sundar Pichai çalışanlarına yolladığı e-posta ile Damore işten çıkarılışının sebeplerini açıkladı. Pichai, çeşitlilik karşıtı paylaşımın cinsiyetçi kalıpları pekiştirerek şirketin kurallarının ihlal edildiğini belirtti

SİLİKON VADİSİNDE KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ TARTIŞMASI

Kadın-erkek eşitliğinin en çok tartışıldığı noktalardan biri Silikon Vadisi. Çünkü kadın çalışanlar iş ortamında cinsiyetçi yaklaşım ile karşı karşıya olduklarını gündeme getirerek bu konuda sürekli olarak şikayette bulunuyor.

Kadın çalışanlar Google'ın kendilerine erkeklerden daha az ödeme yaptığı konusunda şikayette bulundu. Çalışanlarının yüzde 69'unu erkeklerin oluşturduğu Google bunu reddederken, ABD'de Çalışma Bakanlığı bu şikayetleri inceliyor.

Silikon Vadisi'nin genelinde iş gücünün yüzde 80'ini erkekler elinde tutuyor. Facebook'ta yönetici seviyesindeki çalışanların yüzde 27'sini kadınlar oluşturuyor. Bu oranın Apple'da yüzde 30 olduğu biliniyor.