ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Avrupa'da Tolu'nun tutsaklığının 100. günü için eylemler

Almanya'da ve İtalya'da ETHA çevirmeni Meşale Tolu'nun tutsaklığının 100. günü dolayısıyla eylemler düzenlendi. Tolu ve tüm gazetecilere özgürlük istendi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ağustos 2017 Çarşamba, 10:27

AVRUPA- Almanya'nın Köln ve İtalya'nın Venedik şehrinde ETHA çevirmeni Meşale Tolu'nun tutsaklığın 100. gününde eylemler düzenlendi.

SARAY ALMAN GAZETECİLERİ REHİN ALDI

AGİF ve Meşale Tolu ile Dayanışma Komitesi, Köln'de Merkezi Tren İstasyonu önünde basın açıklaması düzenlendi. "Meşale Tolu'ya özgürlük", "Deniz Yücel'e özgürlük" ve "Peter Steudtner'e özgürlük" yazılı döviz açılan eylemde, "Meşale 30 Nisan'dan bu yana tutuklu. 11-12 Ekim'de mahkemeye çıkartılacak ve 15 yıla kadar ceza isteniyor. Hukuk ayaklar altında, kararlar Saray'dan veriliyor. Erdoğan ve AKP rejimi Alman gazetecileri rehin aldı. Meşale Tolu, Deniz Yücel ve Peter Steudtner başta olmak üzere tüm siyasi aktivistlere özgürlük" denildi.

'TERÖR' BAHANE EDİLEREK GAZETECİLER TUTUKLANIYOR

AvEG-Kon ve PRC (Komünist yeniden inşa Partisi), Tolu için Venedik'te bulunan Campo San Geremia Meydanı'nda eylem yaptı. Meşale Tolu ve DW muhabiri Deniz Yücel'in resimlerinin yer aldığı pankartta, Morion CSOA ve HDK-A da destek verdi.

PRC ve HDK- A İtalya Eş Sözcüsü Alessandro yaptığı konuşmada Tolu'yu anlattı ve Türkiye'de Erdoğan diktatörlüğünün ülke topraklarını aştığını, artık yabancı gazetecileri de tutukladığını belirtti.

Alessandro, konuşmasının devamında "Tolu'nun 100 günü tutukluluk vesilesi ile Türkiye de tutuklu bulunan gazetecilerle dayanışmada bulunuyoruz. Erdoğan diktatörlüğün yayılmacılığına ve Avrupa topluluğuna baskı vermesini engellemek amacı ile Venedik'te bir ses yükseltiyoruz" dedi ve tüm tutuklu gazetecilerle dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini vurguladı.

AvEG-Kon adına yapılan açıklamada Tolu'nun gözaltına alınarak tutuklanma süreci aktarıldı. Açıklamada, "Tolu'nun tutukluluk nedeni gazetecilik kimliğidir. Fakat; Türk Devleti Tolu'yu terörizmin propagandası yapmak ve örgütlenmek gibi asılsız gerekçeler göstererek tutuklamıştır. Türkiye'de her gün gazeteciler terörizm bahanesi gösterilerek tutuklanıyor. Deniz Yücel ve 138 gazeteci aynı gerekçelerle tutuklu. AvEG-Kon olarak, Meşale Tolu ve tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. İtalya'da bulunan insan hakları örgütlerinin ve İtalyan devletinin susmamasını istiyoruz" ifadeleri kullanıldı.