ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Şehba Kantonu ilan edildi

Şehba Bölgeleri Yönetim Meclisi, Efrîn Federal Bölgesi'ne bağlı Şehba Kantonu'nu resmi olarak ilan etti.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ağustos 2017 Salı, 12:53

HABER MERKEZİ- Şehba Bölgeleri Yönetim Meclisi, meclis üyelerinin katılımıyla yapılan açıklamada Efrîn Federal Bölgesi'ne bağlı Şehba Kantonu'nu resmi olarak ilan etti.

Meclis üyeleri yaptığı açıklamada, "19 Temmuz 2012 Rojava devriminin başlamasıyla Demokratik Özerklik Sistemi; Cizre, Kobanê ve Efrin kantonları olarak her 3 kantonda ilan edildi. Siyasi, toplumsal, ekonomi ve savunma alanlarında birçok başarı elde etti. Bu sistem uluslararası devletlerin büyük bir kısmı tarafından desteklendi. Çünkü Suriye krizinin en makul çözüm yöntemi olarak görüldü" denildi.

Halkların kardeşliği ve ortak yaşam temelinde inşa edilen Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu Sistemi ilan edildikten sonra Şehba bölgesi temsilcilerinin, Federasyon Kurucu Meclisi içindeki yerini aldığı kaydedilen açıklamada, "Şehba bölgesinin bir kısmı çetelerden temizlenerek özgürleştirildikten sonra Şehba Bölgesi Yönetim Meclisi kuruldu ve bir yıldan fazladır halk kendi bölgelerini yönetiyor" diye belirtti.

Açıklamada, "Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu Kurucu Meclisi 3. toplantısında alınan karara göre Şehba Kantonu'nun kuruluşunu ilan ediyoruz" denildi.