ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Odak dergisi başyazarı Hamza Yalçın İspanya'da tutuklandı

İsveç'te yaşayan Odak dergisi başyazarı Hamza Yalçın, İspanya'da İnterpol tarafından gözaltına alınarak tutuklandı. Yakınlarına ulaşan Yalçın, İspanya polisince işkenceye uğradığını açıkladı. Odak dergisi de yaptığı açıklamada, Hamza Yalçın'ın serbest bırakılması için bir kampanya başlatıldığı duyuruldu ve tüm devrimcilere dayanışma çağrısı yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ağustos 2017 Salı, 13:05

HABER MERKEZİ - 1984 yılından bu yana İsveç'te yaşayan, Türkiye'deki siyasi faaliyetlerinden dolayı iki kez müebbet hapis cezası verilen, Odak dergisi başyazarlığını ve 'Eğitim ve Dayanışma Hareketi' koordinatörlüğünü yürüten Hamza Yalçın, İnterpol tarafından tutuklandı.

Hamza Yalçın, İspanya'nın Barselona bölgesinden İngiltere'ye seyahat etmek üzere geçmek isterken Türkiye'nin talebiyle araması olduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak 4 Ağustos'ta tutuklandı.

C.T Birans 1 hapishanesine götürülen Yalçın, telefon aracılığıyla yakınlarına ulaştı. Yalçın, İspanya polisinin kendisini darp ettiğini ve kötü muamele uyguladığını, ters kelepçe taktığını bildirdi. Yalçın, İspanya yetkililerinin tutuklamaya 2010 yılında Odak dergisi okurlarına yapılan operasyonu gerekçe gösterdiklerini belirtti.

Odak dergisinde yayımlanan bir makalesinden dolayı Yalçın hakkında bu yılın Nisan ayında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği suçlamasıyla dava açılmıştı. Yalçın hakkında Odak dergisinde yayımlanan iki makalesinde dolayısıyla da açılmış iki ayrı davası var.

HAMZA YALÇIN KİMDİR?

1979 yılında THKP-C Üçüncü Yol örgütü yöneticisi olduğu suçlamasıyla tutuklanan Yalçın, 6 ay cezaevinde yattıktan sonra firar etti. 1984 yılında İsveç'e iltica eden Yalçın, daha sonra Türkiye'ye döndü. 1990 ve 1994 yıllarında hakkında iki ayrı dava açıldı. 3 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tekrar İsveç'e döndü.

ODAK DERGİSİ: ULUSLARARASI ÇAPTA KOMPLO

Yalçın'ın tutuklanmasıyla ilgili açıklama yapan Odak dergisi "Hamza Yalçın Türkiye'de yetmiyormuş gibi şimdi de uluslararası çapta komplolara maruz kalıyor. Amaçları, Hamza arkadaşı Odak ile Eğitim ve Dayanışma Hareketi çalışmalarından koparmaktır. Ancak başarılı olamayacaklar" dedi. Açıklamada Hamza Yalçın'ın serbest bırakılması için bir kampanya başlatıldığı duyuruldu ve tüm devrimcilere dayanışma çağrısı yapıldı.