ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Efendi: İşgal saldırıları iflas etmiştir

AKP/Saray iktidarının Kobanê'ye yönelik artan saldırılarını değerlendiren TEV-DEM Kobanê Eşbaşkanı Ayşe Efendi, bu saldırıların da diğerleri gibi sonuçsuz kalacağını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ağustos 2017 Salı, 09:03

KOBANÊ- TEV-DEM Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Ayşe Efendi, AKP/Saray iktidarının son günlerde Kobanê ve Gre Spî'ye yönelik saldırılarına ilişkin ETHA'ya açıklamalarda bulundu.

Türk devletinin Rojava'ya yönelik gerçekleştirdiği hiçbir saldırıdan sonuç alamadığını belirten Efendi, "Türk devleti bir yıldır Şehba ve Efrîn'e yönelik saldırılarını sürdürüyor. Şu ana kadar bir sonuç alamadı. Bu işgal saldırıları iflas etmiştir. Türk devleti ile işbirliği halinde olan bir çok silahlı örgüt dağılmakta ve işbirliğini bitirmektedir. Türk devleti Rojava'ya yönelik gerçekleştirdiği işgal saldırılarında yalnızlaşmıştır. Aynı zamanda Efrin ve Şehba halkının işgale karşı mücadelesi Türk devletinin saldırılarına en net yanıttır" dedi.

Türk devletinin Kobanê Kantonu'na yönelik gerçekleştirdiği saldırı ve provokasyon girişimlerinin son bir aydır arttığını kaydeden Efendi, şöyle devam etti: "Yıllar öncesinden Erdoğan ve DAİŞ'in derdi Kobanê'yi işgal etmekti, önceki saldırılarında bu kararlarından pişman oldular. Yine Kobanê'ye saldırırlarsa aynı hezimeti yaşamaları kaçınılmaz. Birkaç gün önce Xarbi hattındaki sınır köylerine, dün akşam saatlerinde de kent merkezindeki Kanîya Kurdan mahallesine ve Gri-Spi'ye yönelik saldırılar gerçekleşti. Bugün Kobanê halkı çok daha güçlü ve bilinçli durumda, toplumsal alanda olsun askeri alanda olsun kendini örgütlemiş, ayakları üstünde duruyor."

'ROJAVA'YA SALDIRI RAKKA HAMLESİNİ ENGELLEME ÇABASIDIR'

Efendi, Kobanê'ye yönelik saldırının aynı zamanda Rakka hamlesini zayıflatma ve DAİŞ'e destek verme amacı taşıdığını ifade etti. Efendi, "Şimdi önümüzde Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu'nun ilanı var. Böylelikle Suriye'nin demokratikleşmesi ve devrimimizin daha da büyümesi mümkün olacak" dedi. Efendi, Kobanê halkının her türlü saldırı karşısında sonuna kadar direneceğini vurguladı.

Kürt ulusal kongresine ilişkin de konuşan TEV-DEM Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Ayşe Efendi, "Halkımıza yönelik bunca saldırının olduğu bu süreçte ulusal birliği sağlamak çok önemli. Ulusal birliğimize kimin destek olmadığı da bu süreçte belli olacak. Yine Ulusal Kürt kadın kongresinin örgütlenmesi de önümüzde duruyor. Ben Ulusal Kongremizi başarıyla gerçekleştireceğimize inanıyorum" dedi.

'SINIRLARI KALDIRIP HALKLARIN KUCAKLAŞMASINI SAĞLAYALIM'

Ayşe Efendi, son olarak, Kuzey Kürdistan mücadelesini ve hapishanelerdeki direnişi de selamladığını dile getirdi: "Kuzey Kürdistan halkımızın direnişini selamlıyorum. Faşizme karşı halklarımızın verdiği direnişi selamlıyorum. Hapishanelerdeki özgürlük tutsaklarının direnişini selamlıyor, Öcalan üzerindeki tecridin derhal kaldırılmasını istiyorum. Erdoğan'ın sonu gelmiştir Kobanê direnişinde olduğu gibi sınırları kaldırıp halklarımızın kucaklaşmasını sağlayalım."