ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

AvEG-Kon yaz kampı devam ediyor

AvEG-Kon'un bu yıl İtalya’da düzenlediği yaz kampı çeşitli etkinliklerle devam ediyor. LGBTİ+ mücadele tarihi aktarıldı, ezilenlerin birlikte mücadelesinin büyütülmesi çağrısı yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ağustos 2017 Salı, 11:03

HABER MERKEZİ - Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu'nun (AvEG-Kon) bu yıl İtalya’da düzenlediği yaz kampı çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Etkinlikler kapsamında 6 Ağustos'ta 33 Düş Yolcusu anıldı. Suruç şehitleri için saygı duruşu ardından sinevizyon gösterimi yapıldı. Etkinliğe katılanlar, Suruç şehitlerini anlattı.

Yaz kampının bir diğer etkinliği ise Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) tarafından 7 Ağustos'ta LGBTİ+ konulu söyleşi düzenledi.

Söyleşiye gay Levent ve Aleksandre ile biseksüel Laura katıldı. Aleksandre LGBTİ+ hareketinin doğuşunu tarihsel sürecini aktardı ve her yıl düzenlenen Onur Yürüyüşlerini anlattı.

Biseksüel Laura ise konuşmasında LGTBİ hareketinin içinde iki sınıf çizgisi olduğunu, sadece cinsel yönelimler mücadelesi değil, işçi sınıfı mücadelesi ile bütünleştirmenin önemini bilen ve örgütlenenlerin olduğuna dikkat çekti.

Levent yaptığı konuşmasında Türkiye'de gelişen LGTBİ hareketinin tarihsel sürecini aktardı. Eşcinsel devrimcilerin ilk KAOS GL dergisini çıkardığını ve en nitelikli eşcinsel örgütlenmenin önünü açtıklarını söyledi.

Levent şöyle devam etti: "Faşizm ezilenler arasında ayrım yapmıyor ve her kesim ezip geçiyor. Bu nedenle ezilen herkes ortaklaşmalı ve birlikte mücadele etmelidir. Türkiye'deki Bahar atılımı eşcinsel hareketin gelişimine katkı sundu. Ayrıca. Gezi sürecinde aktif yer aldık ve organize ettiğimiz onur yürüyüşüne on binler katıldı ve biz Taksim yasağını deldik. İvana yoldaş bize mücadelenin nasıl olması gerektiğini açık kimliği ile Rojava'ya gidip savaşarak gösterdi. İvana yoldaşın Rojava'da şehit düşmesi bizim omuzumuzdaki yükü hafifletti. Yoldaşların kafasında bir ışık etkisi gösterdi. Özgür topraklarda Rojava'da LGBTİ'lerin de onurluca savaştığını gösterdi. Belki İvana yoldaş göremedi ama bugün Rojava topraklarında LGBTİ taburu var ve en önde savaşıyorlar."