ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan: Ayder ve Uzungöl'e el atacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize'de konuştu. Erdoğan, Rize'yi rant olarak pazarlayacağını açıklayan Erdoğan, Ayder Yaylası ve Uzungöl bölgesine el atacaklarını söyledi. Erdoğan, "Ayder'i bu yapılanmayla değil, kentsel dönüşümle şanına yakışır bir hale getireceğiz" dedi. AKP teşkilatlarındaki görev değişiklikleriyle ilgili "Defolu kişiler", "siyaset baronları" ifadelerini kullanan Erdoğan, 2019 seçimleri çalışmalarına hız verdiklerini yineledi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ağustos 2017 Pazartesi, 18:12

RİZE - Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı AKP Genişletilmiş Rize İl Danışma Meclisi'nde konuştu.

Erdoğan, konuşmasına Rize'deki rant alanlarına gözünü diktiğini açıkça ifade etti. Erdoğan, kentteki yapılaşmanın geleneklerine uygun olmadığını ileri sürdü, sel nedeniyle yıkılan evlerden halkı sorumlu tuttu. Erdoğan, "Dört kazık üzerine dik binayı, ondan sonra sel alsın götürsün. Olmaz. Ondan sonra devlet suçlu. Devlet niye suçlu olsun. Sen suçlusun" dedi.

Rize'ye gittiği akşam bölgedeki yaylaları konuştuklarını söyleyen Erdoğan, Ayder yaylası ve Uzungöl bölgesinin turizme açılması adı altında ranta açılacağı mesajı verdi. Erdoğan, "Şu anda Ayder, bizim temsilimiz olamaz. Allahın bize verdiği Ayder başka, ama biz kirlettik. Böyle olmaz. Devlet olarak üzerinde özel olarak durmak suretiyle, Ayder'i bu yapılanmayla değil, kentsel dönüşümle şanına yakışır bir hale getireceğiz. Uzungöl'ü konuştuk. Aynı değişim ve dönüşümü Uzungöl'de yapmamız lazım. Bunlar çekim alanı. Bunları yaptığımızda buraya gelen gidenin sayısı çok fazla olur" diye konuştu.

Müteahhitleri kentte otel yapmaya çağıran Erdoğan, "Bazı arkadaşları teşvik ediyoruz. Onlar otel meselesine girmeleri halinde Rize rahatlayacak. Bu adımı atarlarsa o zaman Rize çok turist çeker. Anlık kazanlık uğruna güzelliklerin tahribine asla müsaade etmemeliyiz. Aynı şekilde yine temahkarlığa kapılarak misafirlerimizin gönüllerini kıracak hal ve hareketlere girişilmesin. Bu konuda hemşehrilerime güveniyorum" dedi.

Rize için kullandığı "Güzelliklerin tahribine asla müsaade etmemeliyiz" ifadelerini unutan Erdoğan, Karadeniz'in doğa ve yaşam alanını katleden Yeşilyol projesini ise tamamlayacaklarını söyledi. Erdoğan, "İnşallah Yeşilyol'u da halledeceğiz" dedi.

Erdoğan konuşmasının devamında, AKP'deki 'metal yorgunluğu'nu yineledi. Teşkilatlarda yeni bir sürecin başladığını belirten Erdoğan, teşkilatların 2019'a hazırlanması talimatını tekrarladı.

ERDOĞAN'IN 2019 PLANI: ÇOK DİKKATLİ OLACAĞIZ

Cumhurbaşkanlığı ve 16 Nisan referandumlarında zorlandıklarını kabul eden Erdoğan, "15-20 yıl öncesinin siyaset baronlarının tarzıyla AKP'de etkinlik kurmaya kalkan herkes karşısında beni bulacak" dedi.

Erdoğan'ın konuşması şöyle:

"Milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için önümüze psikolojik bariyer çıkarılabilir. Asıl imtihan 2019 Kasım'da yapılacak seçimler olacak. Yüzde 50'nin üzerinde oy almanın ne kadar zor olduğunu Cumhurbaşkanlığı ve 16 Nisan halk oylamasında gördük. Teşkilatlarımızın bir kısmında metal yorgunluğu emareleri gördüğümü dile getirdim. Genel başkan olarak bu konuda kararlıyım. Milletimizin beklentilerini karşılayabilecek donanıma ve dinamizme sahip arkadaşlarımızla yolumuza devam edeceğiz. Koltuklara getireceğimiz arkadaşlarımızın isimleri değil, o isimlerin halkla iletişimi nasıl, aslolan bu. Devleti biz yönetiyoruz. Hükümetimiz, ben de cumhurbaşkanı olarak el ele gayretin içindeyiz. Ancak, istediğimiz kadar yollar yapalım, havalimanları yapalım, enerjide rekor üstüne rekor kıralım ki kırıyoruz, eğitimde, sağlıkta, adalette emniyette cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümet yapmadı. Yeterli mi, bunların hepsi gerekli ama yeterli olan gönülleri kazanmak. Mütevazi olmak lazım. Tevazu ehli olacaksın. Tevazu ehli olarak halkımızla bütünleşeceğiz. Nerede fakir fukara var onlara ulaşacağız. Onların sorunlarını kendi sorunumuz bileceğiz ve çözmeye çalışacağız. Bunu başardığımız anda yüzde 50+1 değil çok daha fazla oy alacağız."

"Türkiye'nin adeta yeni bir kurtuluş savaşı verdiği dönemdeyiz. Hiçbir gaflete ve ihanete tahammül edemeyiz. İhanet edenleri görüyoruz. Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet. Önce AKP'liler olarak sapa sağlam durmamız gerekiyor. Defolu kişilerle böyle zorlu bir mücadeleyi yürütemeyiz. Hiçbir kardeşimizi de sen kenarda dur diyemiyoruz. Çalışacak kim olursa olsun hepsine kapımızı açacağız. Bu kapı görev mahallinde olanlara ait bir kapı değildir. Kapımız hep açık olacak. Gönül kapısı gönül kırmaya gelmez. Burada çok hassas olacağız. Çok dikkatli olacağız. İlk etapta teşkilatta başlatacağımız değişikliği sıkı tutacağız. Görev alacakların, falanca adamı değil, davanın ve milletin adamı olması şart. 15 yıl öncesinin 20 yıl öncesinin siyaset baronlarının tarzıyla, AKP etkinlik kurmaya kalkan herkes karşısında beni bulacak."