ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SYPG Kobanê: İşgalciliğe, sömürgeciliğe geçit yok

Halkların Birlik ve Dayanışma Bürosu (SYPG) Kobanê, Kobanê'ye yönelik saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada, "Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistem'in içerisinde özgürce yaşayan bütün halklar işgalciliğe geçit vermeyecektir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ağustos 2017 Pazartesi, 11:31

KOBANÊ- Halkların Birlik ve Dayanışma Bürosu (Saziya Yekîtiya Piştgiriya Gelan-SYPG) Kobanê, Türkiye'nin Rojava'nın Kobanê kantonuna yönelik saldırılarıyla ilgili açıklama yaptı.

SYPG Kobanê, "Rojava devriminin genişlemesini, büyümesini uluslararası alanda gittikçe meşruiyet kazanmasını kabullenemeyen ve hazımsızlık sorunu çeken sömürgecilik Rojava'nın sınır hatları boyunca saldırılarını sürdürüyor. Afrîn'de uzun süredir yürüttüğü saldırganlığını son bir haftadır Kobanê'ye taşımış durumda" dedi.

Saldırılarla halkların katledildiği, sınırı geçerek işgal girişimlerinde bulunulduğu ve mühimmat yığınağı yapıldığı belirtilen açıklamada, "Sömürgeci faşist Türk devleti, İslamcı faşist AKP-DAİŞ ve bunların şefi Erdoğan Rojava devrimine saldırılarını artırarak devrimimizi sürekli savunmada bırakmayı, güvensizlik yaratmayı ve aynı zamanda da Kuzey Suriye Demokratik Fedaral Sistem'in ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi ve askeri inşasını, gelişimini, uluslar arası meşruiyetini durdurabileceğini, engelleyebileceğini sanıyor. Bunu başaramadığında Rojava devriminin özgürlük kıvılcımı Bakur Kürdistan'ı, Türkiye'yi kasıp kavuracağını çok iyi biliyor. Bunu için bütün gücüyle, bütün olanaklarıyla, yer yer uşaklık ettiği emperyalist efendileriyle gerilimler yaşamayı da göze alıyor" denildi.

Açıklama şöyle devam etti: "AKP'nin Suriye'deki insanlık düşmanı, tecavüzcü çetesi Rakka'da yenilmek üzere ve günleri sayılı. Ortağını kurtarmak için çırpınıp duruyor. Kobanê düştü düşecekten DAİŞ çetesinin başkentinin düştü düşecek aşamasına gelmesi işgalci faşist Türk devletini iyice saldırgan yapmaktadır. Ne yaparsa yapsın yenilgisi kaçınılmazdır. İşgalci Türk devletinin DAİŞ çetesiyle birlikte devrimimize karşı yürüttüğü savaşa karşı Rojava halkları, YPG, YPJ, HPC gereken karşılığı vermiştir. İşgalcileri bekleyen sonun ne olduğunu DAİŞ örneğinde olduğu gibi göstermiştir."

Saldırganlık girişimlerinin yanıtsız kalmayacağı belirtilen açıklamada, "Rojava halkları, devrimi savunma bilincine, iradesine kararlılığına, cüretine sahiptir. Devrimimizin geride kalan beş yılı bunu fazlasıyla ispatlamıştır. İşgalci faşist Türk devleti bütün olanaklarıyla bütün askeri gücüyle ve yetiştirdiği besleme çeteleriyle her türlü saldırganlığı, işgalciliği denemiştir. Sonuç ortadadır; sonuç işgalciler için hezimettir. İşgalci Türk devleti saldırılarını devam ettirirse DAİŞ'in yaşadığı hezimetin daha ağırını yaşamaktan kurtulamayacaktır. Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistem'in içerisinde özgürce yaşayan bütün halklar işgalciliğe geçit vermeyecektir" denildi.