ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

10 yaşındaki çocuğun kürtaj talebine ret

Hindistan'da akrabasının tecavüzüne maruz kalan 10 yaşındaki kız çocuğu hamile kaldı. Kürtaj için mahkemeye yapılan başvurudan ret yanıtı geldi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ağustos 2017 Pazartesi, 14:28

YENİ DELHİ- Hindistan'da sonu gelmeyen tecavüz haberlerine bir yenisi daha eklendi. Ülkede son olarak 10 yaşındaki bir kız çocuğu akrabasının tecavüzüne uğradı ve hamile kaldı.

Sürekli karın ağrıları yaşayan çocuğun şikayeti üzerine annesi 3 hafta önce doktora götürdü ve hamile olduğu ortaya çıktı. Henüz hamile olduğu söylenemeyen çocuğa, karnındaki şişlik için "içinde taş var ve karnın bu yüzden büyük" denildi.

BBC'nin haberine göre, çocuğa tecavüz eden erkek tutuklandı.

Çocuk adına 28 Temmuz'da Hindistan Yüksek Mahkemesi'ne bir başvuru yapılarak, kürtaj talebinde bulunuldu. Ancak mahkeme hamileliğin 32. haftasına girmesini gerekçe göstererek kürtaj talebini reddetti. Mahkeme "Kürtaj için artık çok geç" dedi.

Hindistan yasaları, hamileliğin 20. haftasından sonra kürtaja izin vermiyor. Ancak doktorlar annenin hayatının tehlikede olduğu yönünde mahkemeye rapor sunarsa kürtaj yapılabiliyor. Son yaşanan olayda ise doktorlar mahkemeye bir rapor göndererek annenin ve bebeğin sağlığının "iyi" olduğunu yazdı.

ÇOCUK İÇİN YILLAR SÜRECEK BİR TRAVMA

Bebeğin Eylül ayında doğması bekleniyor.

Aile bebeğe bakmak istemiyor. Bu durumda bebek doğar doğmaz çocuk esirgeme kurumuna gönderilecek. Uzmanlar, 10 yaşında bir çocuğun doğum yaptıktan sonra travma yaşamasının kaçınılmaz olduğu görüşünde. Yıllar sürecek bir psikolojik destek gerekecek.

ÜLKEDE 155 DAKİKADA BİR ÇOCUK TECAVÜZE UĞRUYOR

Hindistan'da kadın ve çocuğa yönelik tecavüz korkutucu boyutlarda. Araştırmalara göre her 155 dakikada 16 yaş altı bir çocuk tecavüze uğruyor. 2015'te 10 binin üzerinde çocuğa tecavüz edildi.

240 milyon kadın 18 yaşına gelmeden evlendiriliyor. Hindistan'da her yıl 45 bin kadın doğum yaparken hayatını kaybediyor. 15 yaş altı çocukların doğum esnasında hayatlarını kaybetme riski ise iki buçuk kat daha yüksek.