ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Maduro: Saldırının arkasında ABD ve Kolombiya var

Venezuela Devlet Başkanı Maduro Valencia kentindeki askeri ayaklanmanın bastırılmasının ardından yaptığı açıklamada, askeri üsse yönelik saldırı girişiminden ABD ve Kolobiya'yı sorumlu olduğunu söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ağustos 2017 Pazartesi, 09:46

HABER MERKEZİ- Venezuela'nın Valencia kentinde bir grup askerin Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya karşı başlattığı ayaklanmanın bastırılması sırasında hükümet tarafından 'terörist' olarak nitelenen darbecilerden ikisinin öldürüldüğü açıklandı. Devlet televizyonu Maduro'ya karşı ayaklanma başlatmak amacıyla düzenlenen eylem sırasında aralarında askerlerin de bulunduğu sekiz kişinin tutuklandığını, diğerlerinin ise ele geçirdikleri silahlarla kaçtıklarını bildirdi.

Nicolas Maduro 'paralı askerler' olarak adlandırdığı 20 dolayında silahlı kişinin Paramacay üssüne saldırdığını ve saldırganların silah deposuna girmeyi başardıklarını söyledi. Katıldığı televizyon programında açıklamalar yapan Maduro, "Bu ordumuza karşı yapılmış bir terörist girişimdir" dedi. Venezuela Devlet Başkanı Maduro darbecilerin 'Miami' ve Kolombiya tarafından finanse edildiklerini söyledi. Maduro uzun bir süredir ABD ve Kolombiya'yı muhalefetle birlikte darbe hazırlamakla suçluyordu.

Sosyal medyada saldırının yönetimin sert karşı önlemlerine yol açabileceği endişesi dile getirilirken, Devlet Başkanı Maduro saldırıya ordudan ihraç edildikten sonra izini kaybettiren Yüzbaşı Juan Caguaripano'nun elebaşılık ettiğini ve ABD'nin himayesinde olduğunu belirtirken bu şahsın son zamanlarda Miami, Panama ve Kolombiya'ya gittiğini söyledi.