ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK topladığı imzaları İstanbul Valiliği'ne teslim etti

KESK İstanbul Şubeler Platformu direniş alanlarında topladıkları imzaları Valiliğe teslim etti, "Asla AKP'nin memuru olmayacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ağustos 2017 Perşembe, 14:11

İSTANBUL- KESK İstanbul Şubeler Platformu, Bakırköy ve Kadıköy'deki stantlarda topladıkları imzaları İstanbul Valiliği'ne teslim etmeden önce Valilik önünde basın açıklaması yaptı. İmzaların teslim edilmesinin ardından OHAL Komisyonu'na başvuru yaptı.

Burada basın açıklamasını okuyan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Özlem Tolu, OHAL ile birlikte 130 bine yakın kişinin kamudaki görevinden ihraç edildiğini, 107 kanunda değişiklik yapıldığı söyledi. Tolu, "Kamu personel rejiminde, eğitim ve sağlık sisteminde, çalışma yaşamında büyük değişimler getiren KHK'lar bir yönetim aracına dönüşmüştür. Parlamento işlevsiz kılınmış, anayasa askıya alınmış, KHK'lar bütün bu değişimleri her tür denetimden kaçırmak için sıklıkla kullanılır olmuştur" dedi.

NURİYE-SEMİH İSMİNİ KULLANMAK SALDIRI GEREKÇESİ

Bu dönemde KESK'in hedef tahtasına oturtulduğuna dikkat çeken Tolu, birçok KESK üyesinin gözaltına alındığını ve tutuklandığını hatırlattı. Tutuklanan, ihraç edilen kamu emekçilerinin KESK'in onuru olduğunu vurgulayan Tolu, "Üyelerimizin yaşam hakkını savunmak, taleplerinin karşılanması işlerine geri dönmeleri ve hayatlarına sağlıklı biçimde devam etmelerini istemek için yapacağımız basın açıklamaları iki üyemizin isminin anılmasının yasaklanmasıyla engelleniyor" diye kaydetti.

OHAL KOMİSYONU ORTA OYUNU

Asla boyun eğmeyeceklerinin altını çizen Tolu şöyle konuştu: "Bizler OHAL Komisyonu adı altında yapılmaya çalışılanın bir ortaoyunundan ibaret olduğunun farkındayız. Çünkü ne yazık ki ülkemizde hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkelerinin hiçbir kırıntısı kalmamıştır. KHK'lar ile haksızlığa uğrayanlara yargı yolu kapatılmış, binlerce insan yine KHK ile icad edilen bu komisyona başvurmak zorunda bırakılmıştır. Düzenlemenin tek amacının zaman kazanmak olduğu çok açıktır. Nitekim komisyonun kurulacağının söylenmesi ile başvuruların alınmaya başlamasının arasından 6 ay geçmiştir. Meselenin adil bir yargılama yapmak olmadığı çok açıktır. Komisyonun 7 üyesinin 100 bini aşkın başvuruyu değerlendirmesinin 2 yılı aşacağı öngörülmektedir. İki yılda biterse idari yargı, istinaf, AYM süreçleri ile 7-8 yıla uzayacağı beklenmektedir."

KHK'ların geri çekilmesi gerektiğini kaydeden Tolu, "suçlu" olduğu düşünülenler için adil yargılanmanın önü açılması gerektiğini söyledi. Tolu, sözlerine şu şekilde devam etti: "OHAL kaldırılmalıdır! İş güvencesini tamamen yok eden, Meclis'i devre dışı bırakan, hukuksuz ve keyfi KHK'lar geri çekilmelidir! İhraç edilen ve açığa alınan tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir! Aradan geçen süreler için bütün hak kayıpları karşılanmalıdır. Asla AKP'nin memuru olmayacak ve sonuna kadar direneceğiz."

KESK üyeleri açıklamanın ardından direniş alanlarında topladıkları imzaları Valiliğe teslim etti.