ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Adalet Arayan İşçi Aileleri'nden bilirkişi raporlarına tepki

Adalet Arayan İşçi Aileleri 63. Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde iş cinayeti davalarındaki bilirkişi adaletsizliğine ve meslek hastalıklarına dikkat çekti.

Etkin Haber Ajansı / 06 Ağustos 2017 Pazar, 15:48

İSTANBUL- Adalet Arayan İşçi Aileleri her ayın ilk Pazar günü düzenledikleri Adalet Nöbeti'nin 63'üncüsünü Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirdi.

Adalet Arayan İşçi Aileleri'nin her ayın ilk pazarı gerçekleştirdiği Vicdan ve Adalet Nöbeti'nin 63.'sünde iş cinayeti davalarında bilirkişi raporları eliyle sorumluların korunması teşhir edilerek meslek hastalıkları gerçekliğine dikkat çekildi.

Adalet Nöbeti'nde aileler iş cinayetinde kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını yere serdi, "Türkiye'de her gün 5 ile 8 işçi hayatını kaybediyor, kaza değil cinayet, vicdanınız yok mu?" pankartını açtı. Eylemde, "28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilsin", "Vicdan ve adalet nöbeti tutuyoruz" ve "Kader değil cinayet" dövizleri taşındı.

Eylemde basın açıklamasını iş cinayetinde kardeşi Selin Erdem'i iş cinayetinde kaybeden Sema Erdem okudu. Erdem, 2016'da en az 1924 işçi, İSİG Meclisi'nin verilerine göre 2017 Temmuz ayında en az 205, yılın ilk 7 ayında ise en az 1119 iş cinayeti yaşandığını hatırlattı.

Ardından ise iş cinayeti davalarında sorumlular lehine değiştirilen bilirkişi raporlarına değinen Erdem, Kozlu davasında ikinci bilirkişi raporunda önceki raporun aksine TTK ve Star Madencilik yetkililerinin kusursuz olarak gösterildiğini belirterek davanın 4 Ekim'de devam edeceğini belirtti.

Aileye milyonluk tazminat teklif edilen ancak ailelerin reddettiği Milas Güllük Akfen davasında da önceki bilirkişi raporunun aksine yeni raporda Akfen yöneticilerinin kusursuz gösterildiğini aktaran Erdem, onun yerine kaza tarihinden önce istifa eden şirket yöneticisinin kusurlu gösterildiği belirtilerek iş cinayetinde katledilen işçilerin ise "kendi ölümlerinde tali kusurlu" gösterilmesine tepki gösterdi.

Marmara Park AVM davasında ise Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Kayı inşaat şirketini davanın dışında tuttuğunu ancak yaptıkları başvuruyla Yargıtay'ın bu kararı bozduğunu belirtti.

Erdem, Eren Eroğlu'nun Özel Doğa Hastanesi'nde iş cinayetinde katledilmesiyle ilgili davada; dosyaya yeni eklenen sanıklardan Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı ve İmar Şehircilik Müdürü ile ilgili kusur durumuna ilişkin bilirkişi raporunun beklendiğini, duruşmanın ise 14 Aralık'ta görüleceğini söyledi.

Soma Davası'nda da karar aşamasında dava hakiminin görev yerinin değiştirilmesini ve dosyaya hakim heyet üyesinin kalmamasını teşhir eden Erdem, "28 Nisan'ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü” ilan edilmesi taleplerini yineledi.

Slikozis hastası Abdülhalim Demir de kot taşlama işçisi olarak kendisinin ve diğer işçilerin karşılaştığı slikosiz ve diğer meslek hastalıklarına değindi. 2 binden fazla kot taşlama işçisinin slikosiz hastası olduğunu ancak kayıt dışı çalıştırıldıkları için son derece sınırlı bir sayının resmi rakamlara yansıdığını belirtti. Meslek hastalıklarının çok yaygın olduğunu ancak işçilerin bu hastalıkların meslek hastalığı olduğunu bilmediklerini ifade etti.

Davutpaşa patlamasında eşini kaybeden İdris Çabuk da alınmayan önlemler ve denetimsizlik nedeniyle iş cinayetlerinin her geçen gün arttığını söyleyerek sorumlular lehine rapor hazırlayan, kusurlarının üzerini örten bilirkişilere tepki gösterdi.

Selin Erdem'in Annesi Hacer Erdem de söz alarak seslerinin duyulmamasına ve çocuklarının ölümünden sorumlu olanların cezalandırılmamasına tepki gösterdi.

İş cinayetinde oğlunu kaybeden Erdinç Eroğlu da seslerinin duyulması için herkesten destek beklediklerini, başka insanların canı yanmasın, iş cinayetleri son bulsun diye mücadele ettiklerini belirtti.

Son olarak söz alan Av. Erbay Yucak da bilirkişi raporlarının değiştirilmesi ve yargı süreçlerindeki hukuksuzluğu eleştirdi. Yucak'ın konuşmasının ardından nöbet sonlandırıldı.