ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yoğurtçu Parkı'nda kadınların zılgıtları yükseldi

Polisin tüm engelleme çabalarına karşın Yoğurtçu Parkı'nı dolduran kadınlar, kadın özgürlük mücadelesini yükselteceklerini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ağustos 2017 Cumartesi, 20:01

İSTANBUL- HDP'nin Yoğurtçu Parkı'nda sürdürdüğü Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde bir kez daha kadınların sesi yükseldi.

Nöbetin 5. günü kadınlara atfedilmişti. Saat 18.00'da kadınların katılımıyla bir forum gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Ancak parkın etrafını bariyerlerle ören polisler, 5 ayrı noktada arama ve GBT kontrolü yapma gerekçesiyle kadınların alana girişini engelledi.

Bariyerler önünde "Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop inadına isyan", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganlarını atan kadınlar, dans ederek ve alkış ve zılgıtlarla alana girdi.

Halaya duran kadınların Yoğurtçu Parkı'nda zılgıtları yükseldi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, forum çağrılarına cevap veren kadınlara teşekkür etti. Polisin tüm engellemelerine rağmen alana SKM, ÖGK, SYKP, BİGK, Bodrum Kadın Dayanışması, CHP Sol Kanat Kadınları, Feminist Kadınlar, TJA, Sinemacı Kadınlar, Bağımsız Feministler, HDK Kadın Meclisi, İzmir'den kadınlar ve KÖM üyelerinin geldiğini belirten Kerestecioğlu, ancak tüm kadınların alana giremediğini söyledi.

Kadın özgürlük mücadelesine devam edeceklerini dile getiren Kerestecioğlu, kadın şarkılarını seslendirdi.

Parka giremeyen kadınlar ise bariyerlerin başında slogan ve alkışlarla polisin tutumunu protesto etti. Daha sonra kadınlar sloganlarla alana girdi.

MÜCADELE İÇİNDE BİR DAMLA OLMAK İSTİYORUM

Ziyarette konuşan ve üzerinde Nuriye ve Semih tişörtü bulunan Suray Ekinci, İzmir'den geldiğini söyleyerek, "Bu mücadele içinde bir damla olmak istiyorum. Bu baskı içinde sesimizi ne kadar yükseltebilirsek o kadar iyi. Herkesin gücü oranında bir şey yapabilmesi lazım. Rahatsız oluyorum demek artık yetmiyor, mutlaka herkesin bir şey yapması lazım" dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik de iktidarın kadınlardan, kadınların direnişinden korktuğunu belirterek, kadınları zılgıtlarla alandan uğurladı.