ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Real iflas gösterdi tazminatlar gasp edildi

Real marketlerinin kapatılmasıyla işsiz kalan işçiler, eylem yaparak kıdem tazminatlarını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ağustos 2017 Cumartesi, 10:28

İSTANBUL- Real Hipermarketler zincirinin kapatılmasıyla işsiz kalan ve kıdem tazminatlarını alamayan işçiler, Fulya Real Hipermarket önünde eylem yaptı. İşçiler "satılmış sendika" diyerek Tez-Koop-İş'i protesto etti.

Evrensel'in haberine göre; işçilerden Hacer Ünal, "Elimize alacaklarımıza ilişkin bir kağıt parçası tutuşturulmuş ve taksitler halinde alacaklarımızın ödeneceği söz verilmiştir. Tabii bu söz, sözde kalmıştır, alacaklarımızla ilgili tek bir kuruş bile ödeme yapılmamıştır" dedi.

Ünal, "Beğendik Mağaza Şirketi, Beğendik Yiyecek İçecek şirketi ve Real Marketler şirketi grup şirketleri olarak iflas erteleme kararı almış, iflas erteleme kararından yaklaşık 1 buçuk yıl sonra Real Marketler şirketinin dosyası Beğendik şirketlerinden ayrılarak sadece Real şirketinin iflası sağlanmıştır. Bu iflas kararı ile grup şirketlerinden olan Beğendik Yiyecek İçecek Şirketi ile Beğendik Mağaza Şirketi tüm ticari faaliyetlerine devam ederken bizim çalışmakta olduğumuz Real Marketler zincirinin tüm çalışanları mağdur edilmiştir. Milyonlarca lirayı bulan işçilik alacaklarımız da bu yolla gasp edilmiştir" diye belirtti.

Ünal, "Yasal tazminat haklarımızın hukuki ayak oyunları ile gasp edilmesine izin vermeyiniz. İşveren karşısında güçsüz ve işsizlik tehdidi altında zaten iyice cılızlaşan omuzlarımıza haksız ve kötü niyetli işverenlerimizin bir kez daha basarak milyonlarına milyon katmalarına lütfen izin vermeyiniz. Yıllarımızın emeğinin bu şekilde harcanmasına göz yummayınız" diye konuştu.

İşçiler, üyesi oldukları Tez-Koop-İş Sendikası'na da "Personele sahip çıkmadı. Real'de çalışma süremizde haklarımızı alamadık" sözleriyle tepki gösterdi.

Real'in İzmit şubesine de kilit vuruldu. Burada çalışan 90 işçi de işsiz kaldı.