ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK üyeleri: İşimizi geri alacağız

İhraç edilen ve açığa alınan KESK üyeleri için Bakırköy Özgürlük Meydan'ında başlatılan oturma eyleminin 25. haftasında CHP İstanbul İl Örgütü dayanışma ziyaretinde bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ağustos 2017 Cumartesi, 17:31

İSTANBUL- OHAL kararnamesi ile ihraç edilen KESK üyelerinin Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda sürdürdüğü oturma eylemi 25. haftasını geride bıraktı.

Her Cumartesi 14.00 ile 16.00 arasında gerçekleşen oturma eylemine bu hafta CHP İstanbul İl Örgütü dayanışma ziyaretinde bulundu. "Haksız, hukuksuz ihraçlara hayır", "Yaşatacağız biz kazanacağız", "Hak, hukuk, adalet" pankartı açan kitle "Yaşatmak istiyoruz", "KHK'ler gidecek biz kalacağız", "Nuriye ve Semih'in yanındayız" sloganlarını attı.

Eylemde konuşan CHP İstanbul İl Eğitim Sekreteri Emine Gülizar Emecen, 15 Temmuz darbe sürecinin ardından devlet tarafından kamuda yoğun bir tasfiye süreci başlatıldığına dikkat çekti. Emecen, "Bu kişiler hırsızlık yapmadılar, soru çalmadılar. Bilimsel, laik, demokratik eğitime sahip çıktıkları, sosyal devleti savundukları, hastaneler halkındır satılamaz dedikleri, demokrasiyi, eşitliği savundukları için işlerinden oldular. Birçoğu KESK üyesi olduğu için yani iktidara muhalif olduğu için işsiz bırakıldı" dedi.

BASKI 12 EYLÜL'Ü AŞMIŞ DURUMDA

OHAL rejimiyle yaratılan baskı ortamının 12 Eylül'ü aşmış durumda olduğunu vurgulayan Emecen, "Nuriye Gülmen ve Semih Özakça işlerine geri dönme talepleriyle 150 gündür sürdürdükleri ve demokratik bir hak olan açlık grevi sırasında hukuksuz şekilde tutuklanmışlardır. Artık hukukun ve adaletin sağlanması ve kamu vicdanının rahatlayabilmesi için işlerinden atılan Nuriye ve Semih dahil olmak üzere tüm kamu emekçilerinin haklarında yapılan suçlamalarla ilgili hiçbir somut delil olmadığı için derhal işlerine geri iade edilmelerini talep ediyoruz" diye belirtti.

KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Özlem Tolu ise "Kendisinden olmayan herkesi düşman ilan eden AKP iktidarı, bizleri işimizden atarak veya tutuklayarak irademizi ve onurumuzu teslim almaya çalışmaktadır. Oysa biz haklı ve meşru olduğumuzun bilinciyle alanlarda olmaya devam ediyoruz" diye kaydetti.

Açlık grevinde olan KESK üyesi Nuriye Gülmen ve Semih Özakça durumuna da değinen Tolu, "Sağlıklarının kritik bir aşamaya geldiği bu günlerde onların derhal serbest bırakılmasını ve taleplerinin karşılanmasını istiyoruz" diye konuştu.

'İŞİMİZİ MUTLAKA GERİ ALACAĞIZ'

Eğitim-Sen Genel Merkez MYK üyesi Ebru Yiğit'in tutuklanmasını kınıyor ve sendikal faaliyetleri nedeniyle tutuklu bulunan tüm KESK üyelerinin derhal serbest bırakılmasını talep eden Tolu, "İktidarın kölesi olmayacağız" dedi. Tolu, son olarak şunları söyledi: "Hakkımızı alana kadar direneceğiz. Asla ne AKP'nin ne de başka bir iktidarın memuru olmayacak ve işimize mutlaka geri döneceğiz."