ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temmuz ayında 20 kadın katledildi

Erkek şiddeti Temmuz ayında 20 kadının canını aldı. Medyaya sadece 5 tecavüz yansırken, erkekler 25 kadını taciz etti, 23 çocuğa cinsel istismarda bulundu. Saldırıların çoğunluğu en yakında erkekler tarafından gerçekleştiriliyor.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ağustos 2017 Cuma, 13:05

HABER MERKEZİ- Kadın ve çocuklara yönelik taciz-tecavüz ve şiddet günden güne artıyor. Erkekler, Temmuz ayında 20 kadın, bir kız çocuğu, bir bebeği ve o sırada kadınların yanında olan ve/veya şiddete engel olmaya çalışan beş erkeği öldürdü. En az beş kadına tecavüz eden erkekler, 25 kadını taciz etti, 23 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 53 kadını yaraladı.

bianet'in verilerine göre 2017'nin ilk yedi ayında erkekler 170 kadın ve kız çocuğunu öldürdü, 50 kadına tecavüz etti, 126 kadını taciz etti, 215 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 237 kadına şiddet uyguladı.

TEMMUZ AYINDA 20 KADIN KATLEDİLDİ

Erkekler Temmuz'da 20 kadın, bir kız çocuğu, bir bebeği ve o sırada kadınların yanında olan ve/veya şiddete engel olmaya çalışan beş erkeği öldürdü.

Erkekler bir kadını başına taşla vurarak, dokuzunu bıçakla, birini boğazı kesilerek, birini kesici aletle, beşini tabancayla, ikisini tüfekle öldürdü. Bir cinayette, cinayet yöntemi haberlere yansımadı.

Kadınların yüzde 65'ini partnerleri veya eski partnerleri öldürdü.

İki kadını erkek akrabaları, birini arkadaşının ağabeyi, birini babası, ikisini eski kocası, birini eski sevgilisi, sekizini kocaları, birini kocasının işten tanıdığı kişiler, ikisini sevgilileri, birini arkadaşının erkek akrabası, birini ise tanıdığı/arkadaşı olan bir erkek öldürdü.

Her 5 kadından biri boşanmak/ayrılmak istediği ya da barışma teklifini reddettiği için öldürüldü. Bir kadın ise annesi boşanmak istediği için, annesiyle birlikte öldürüldü. Öldürülen kadınlardan biri, katili hakkında uzaklaştırma kararına çıkartmıştı.

Kadın katillerinden biri cezaevinden izinli çıkarak karısını öldürdü. Bir kadın katili ise daha önce engelli bir kadına tecavüz ettiği için hüküm giymiş ancak kısa süre içinde tahliye edilmişti. Kadın katillerinden ikisi cinayetin ardından intihar etti.

MEDYAYA SADECE 5 TECAVÜZ OLAYI YANSIDITemmuz'da medyaya beş tecavüz olayı yansıdı. Tecavüzcülerden ikisi kadınların sevgilisi, biri patronuydu. Bir kadına tanımadığı bir erkek tecavüz etti. Bir tecavüz vakasında failin kim olduğu haberlerde belirtilmedi.

Tecavüzcülerden dördü tutuklandı, biri hakkındaki hukuki süreç haberlere yansımadı.

15 KADIN BEDENİNİ SATMAYA ZORLANDI

Temmuz ayında en az 15 kadın bedenini satmaya zorlandı. Bu kadınlardan 14'ü Türkiye vatandaşı değildi. Kadınları bedenin satmaya zorlayan 7 erkek tutuklandı, 17'si ise gözaltına alındı.

TEMMUZ AYINDA 25 TACİZ YAŞANDI

Kadınların yüzde 12'si kıyafetleri bahane edilerek tacize maruz kaldı.

Taciz olaylarının yüzde 68'i otel, öğrenci yurdu yakını, park, plaj ve sokak ortası gibi kamusal alanlarda yaşandı. 18 tacizciden sadece ikisi tutuklandı. Türkiye vatandaşı olmayan dört tacizci de etraftakilerin linç girişimiyle karşılaştı.

Bir kadını akrabası, bir kadını güvenlik görevlisi, birini komşusu, birini mahalleden tanıdığı bir erkek, dördünü otel çalışanları, birini otel sahibi, birini tamirci, ikisini üfürükçüler, 14'ünü sokaktan geçen tanımadıkları erkekler taciz etti.

Kadınların yüzde 64'ü fiziksel tacize maruz kalırken, dört kadın sözlü tacize, ikisi teşhircilik, biri gözetlemeye maruz kaldı, iki kadının rızası olmaksızın görüntüleri kaydedildi.

EN AZ 23 KIZ ÇOCUĞU İSTİSMARA MARUZ KALDI

Erkekler Temmuz'da en az 23 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu.

Okulların kapanmasıyla çocuk istismarı vakaları okullardan kuran kurslarına taşındı. Kız çocuklarının yüzde 43'ü kuran kursundaki imam tarafından istismar edildi, bu imamlardan birinin kursu yetkisi dışında açtığı da belirtildi.

İstismar edilen kız çocuklarının yüzde 13'ü engelliydi. Bir kız çocuğu istismar sonucu hamile kaldı.

İstismar olaylarının dördü çocukların yaşadıklarını ailelerine anlatmasıyla, biri ise karın ağrısıyla hastaneye kaldırılan çocuğun hamile olduğunun anlaşılmasıyla ortaya çıktı.

13 failden 10'u tutuklandı, biri adli kontrolle serbest bırakıldı. Diğer ikisiyle ilgili hukuki süreç haberlere yansımadı.

Bir kız çocuğunu babası, birini babasının arkadaşı, 10'unu kuran kursundaki imam, birini okulundaki eski güvenlik görevlisi, birini sosyal medyadan tanıştığı bir erkek, altısını tanımadığı erkekler istismar etti. İki vakada faillerin kimliği medyaya yansımadı.

53 KADIN ŞİDDETE MARUZ KALDI

Erkekler Temmuz'da 53 kadına şiddet uyguladı. Kadınların yüzde 20'si ağır yaralandı.

Şiddet-yaralama olaylarının yüzde 34'ü sokak ortası, plaj, otobüs, market, hastane gibi kamusal alanlarda yaşandı. Dört kadın şiddet gördükleri erkekleri öldürdü, bir erkeği ise şiddet uyguladığı kadının erkek kardeşi öldürdü.

Kadınların yüzde 10'u boşanmak/ayrılmak istediği ya da barışma teklifini reddettiği için şiddete maruz kaldı. Bir kadın ise kızının boşanmak istediği kocası tarafından yaralandı. Şiddete maruz kalan kadınlardan ikisi transtı, biri ise çocuk yaşta zorla evlendirilmişti.

Bir erkek, şartlı tahliyeyle serbest kalıp karısını ağır yaraladı.

53 kadının yaralandığı olaylardaki toplam 45 failden sadece altısı tutuklandı. İkisi hakkında işlem bile yapılmazken, polis bunun yerine tacize uğrayan kadınları suçladı.

SALDIRILARIN ÇOĞU EN YAKINDAKİ ERKEKLERDEN GELİYOR

Kadınların yüzde 45'ine partnerleri ve eski partnerleri şiddet uyguladı.

Bir kadına akrabası, birine babası, birine dini nikahlı kocası, ikisine erkek kardeşleri, dördüne eski kocaları, birine eski sevgilisi, birine kardeşinin eski kocası, birine kızının kocası, 16'sına kocası, yedisine komşusu, ikisine müşterileri, üçüne oğulları, birine bindiği otobüsün şoförü, birine birliktelik teklifini reddettiği bir erkek, ikisine sevgilisi, birine bir tanıdığı, beşine ise tanımadıkları erkekler şiddet uyguladı.

Bir kadın baltayla, 15'i bıçakla, 22'si darp edilerek, biri araçla sürüklenerek, biri kırık şişeyle, ikisi tabancayla, üçü tüfekle yaralandı. Bir erkek karısının aracına sahte bomba düzeneği kurdu. İki kadın kaçırıldı, üçü rehin alındı. İki kadının ise üzerilerine yüründü ve tehdit edildiler.