ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temmuz ayında 205 işçi öldü

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Temmuz ayında en az 205 işçinin iş kazasında yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ağustos 2017 Cuma, 11:47

HABER MERKEZİ- İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi raporuna göre Temmuz ayında en az 205, yılın ilk yedi ayında ise en az 1119 işçi yaşamını yitirdi. İş cinayetleri raporunda, "yaşanan ölümlerin nedeni düşük maliyet stratejisi yani ucuz ve güvencesiz işçiliktir" denildi.

Ölümlerin en çok yaşandığı işkolu 51 işçiyle inşaat olurken, bunu 45 işçiyle tarım işkolu izliyor. Rapordaki en çarpıcı veri ise 10 çocuk işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Rapora göre, trafik, servis kazası nedeniyle 49 işçi; yüksekten düşme nedeniyle 41 işçi; ezilme, göçük nedeniyle 31 işçi; şiddet nedeniyle 24 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 18 işçi; kalp krizi, beyin kanaması nedeniyle 11 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 8 işçi; patlama, yanma nedeniyle 3 işçi; nesne çarpması, düşmesi nedeniyle 2 işçi; intihar nedeniyle 1 işçi; kesilme, kopma nedeniyle 1 işçi ve diğer nedenlerden dolayı 16 işçi yaşamını yitirdi.