ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

YJŞ: Rakka'da esir alınan Êzidi kadınların hesabını soracağız

Şengal katliamının 3. yıldönümünde Rakka'da açıklama yapan YJŞ, Rakka'da esir edilen Êzidi kadınların hesabını sorana kadar bir adım dahi geri atmayacaklarını belirti.

Etkin Haber Ajansı / 03 Ağustos 2017 Perşembe, 13:07

HABER MERKEZİ- Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG), Rakka'yı özgürleştirmek için başlatığı "Büyük Savaş" operasyonu 59. gününde. Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ), 73. Şengal Fermanı'nın 3. yıl dönümünde Rakka'da açıklama yaptı. Kentin doğu cephesinde bulunan Meşleb Mahallesinde yapılan açıklamaya onlarca Êzidî kadın savaşçı katıldı. Açıklamada YJŞ'nin bayraklarının yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posteri açıldı.

Rakka'da savaşan Êzidî kadınların mesajını YJŞ savaşçılarından Tekoşin Apoci okudu. IŞİD'in 3 Ağustos 2014'te Êzidî halkına yaşattığı fermanı hatırlatan Apoci, ferman kapsamında 6 bin Êzidî kadının esir alınarak satılıp ve öldürüldüğünü söyledi. Fermanın 3. yılında katledilenleri anan Apoci, 73. Ferman'da Êzidîlere ağır bir jenosid yaşatıldığını vurguladı. IŞİD ve ona bu zemini sunan güçlerin amaçlarına ulaşamayacaklarını vurgulayan Apoci, "Ferman ile kadın üzerinden Êzidî kültürü ve yaşamını ortadan kaldırmak istediler. Buna karşılık Êzidî kadınlar Şengal Dağı'na sığınarak kendilerini savundu ve böylelikle fermana en büyük cevapları bu oldu" dedi.

ŞENGAL DAĞINDAN RAKKA'YA

Kadınların Şengal Dağı'nda örgütlendiklerini söyleyen Apoci, bu örgütlülüğün sonucunda YJŞ'nin ortaya çıktığını ifade etti. YJŞ'nin fermana cevap olduğunu kaydeden Apoci, konuşmasına şöyle devam etti: "Êzidî kadınlar 73. Fermanı arkalarında bıraktı ve oluşturdukları güç ile 3 yıldır direniyorlar. Şengal direnişinde en ön cephelerde yer alan kadınlar, Êzidî kadınların gerçeğini ortaya koydu. Bu sefer de Rakka'da devam eden 'Büyük Savaş'a katıldık ve her gün esir alınan Êzidî kadınların intikamını alıyoruz. Bu kentte kadınlarımız köle gibi satıldı, katledildi, öldürüldü. Buraya onların hesabını sormaya geldik."

KUTSAL ATEŞ RAKKA'DA YAKILDI

Êzidî kadınlarına Rakka'da IŞİD'e karşı savaşma çağrısı yapan Apoci, IŞİD'in elinde tek bir Êzidî kadın kalana kadar savaşacaklarını ifade ederek, hesap sorana kadar bir adım dahi geri atmayacaklarını vurguladı. Apoci, IŞİD'e son vermek ve intikamlarını almak için bu sefer kutsal ateşlerini Rakka'da yaktıklarını belirtti.