ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadıköy'de Şengalli kadınlara destek eylemi yapıldı

Şengal'deki Êzidîlere yönelik katliamın 3. yıl dönümünde kadınlar "soykırımı durduracağız" diyerek eylem gerçekleştirdi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Ağustos 2017 Perşembe, 13:41

İSTANBUL- Kadıköy Süreyya Operası önünde biraraya gelen kadınlar, bir dakikalık sessizlik eylemi yaparak Êzidî kadınların uğradığı vahşete dikkat çekti. Eyleme katılan kadılar "Jin, Jîyan Azadî" sloganı atarak, "Êzidî soykırımı ve kadın kırımını unutmadık, unutturmayacağız" pankartı açtı.

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu adına konuşan Ayşe Berktay, 3 Ağustos 2014 tarihli soykırımın yanı sıra kadınların IŞİD tarafından esir alınmasının Êzidî kadın kırımına yol açtığını hatırlattı.

Berktay, DBP'li belediyelerce kurulan Êzidî kamplarının, belediyelere kayyum atanmasıyla kapatıldığını belirtti. Buradaki Êzidîlerin AFAD kamplarına yerleştirildiğini ancak bu kamplarda gayri insani koşullara maruz kaldıklarına dikkat çeken Berktay, çoğu Êzidînin ise denizaşırı ülkelere göç etmek zorunda kaldığını söyledi.

Açıklamada, 3 Ağustos'un Kadın Kırımı ve Soykırıma karşı Uluslararası Eylem Günü olarak kabul edilmesi istenirken, "Suçlular hesap verene kadar adalet arayışımız son bulmayacak" denildi.

Eylemin ardından Vicdan ve Adalet Nöbetine katılmak isteyen kadınlar, polis tarafından engellenmeye çalışılsa da küçük gruplar halinde nöbet yerine gitmeyi başardılar.