ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Êzidî soykırımı protesto ediliyor

IŞİD çetelerinin 3 Ağustos 2014'teki Êzidîlere dönük katliamı çok sayıda kentte protesto edildi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Ağustos 2017 Perşembe, 14:39

HABER MERKEZİ- IŞİD çetelerinin 3 Ağustos 2014'teki Êzidîlere dönük katliamı çok sayıda kentte protesto edildi.

ADANA

HDP Adana Kadın Meclisi, Êzidî katliamına ilişkin HDP İl binasında basın açıklaması yapıldı. Katliamda hayatını kaybeten Êzidî kadınlar anısına saygı duruşu yapıldı. Ardından basın açıklamasını okuyan HDP İl Eş Başkanı Gülseren Tural, soykırımı kınadı. Birleşmiş Milletler'in soykırım olarak adlandırdığı bu son saldırının Êzidîlerin 73. Fermanı olduğunu hatırlatan Tural, 21 yüzyılda yaşanan bu soykırımda Êzidî halkının, tecavüz, işkence, toprağından sürülmeye uğradığını, kadın ve kız çocuklarının ganimet diye köleleştirildiğini ifade etti. Tural, "HDP Kadın Meclisi olarak dünyanın dört bir yanında kadınların katledilmesine, kadınlarının yaşamalarını tehdit eden cins şiddeti ve artarak devam eden saldırılara karşı dünya kadınları ile birlikte mücadele edeceğiz" dedi.

BATMAN

Batman'da kadınlar HDP Batman İl binası önünde yaptıkları eylem ile katliamı kınadı. Batman, Siirt, Diyarbakır HDP-DBP il örgütleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, TJA bileşenleri, DTK Eş Başkanı Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Batman Milletvekili Saadet Becerikli, Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, kapatılan KJA Sözcüsü Ayla Akat Ata'nın yanı sıra çok sayıda kadın örgütü temsilcisi katıldı.

"Kadın soykırımını durduracağız yaşamı özgürleştireceğiz" pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını TJA Sözcüsü Songül Korkmaz okudu. Korkmaz, "Şengal Katliamı ve Ezidi kadınlarının kaçırılması bir bütün Kürt halkına ve Kürt kadınlarına nasıl bir kader ve yaşam dayatılacağının somut örneği olarak uygulanmıştır. Ancak tarihe yeni bir kadın uygarlığının doğuşu sıfatı ile geçen muazzam bir kadın direnişi ile Kürt kadınlarına dayatılan bu plan boşa çıkarılmıştır" dedi.

MERSİN

HDP Mersin Kadın Meclisi de parti binasında basın açıklaması yaptı. "Êzidî kadınlar yalnız değildir" dövizleri açan kadınlar adına konuşan İl Eş Başkanı Hatice Şahin, her savaş ve katliamda kadınların hedef alındığını söyledi. Şahin, üç yıl önce Şengal dağlarında bulunan Êzidî kadınların öldürüldüğünü, tacize, tecavüze maruz kaldığını ve yine esir alınarak satıldığını belirtti. Şahin, "Bu soykırım suçunu işleyenleri yargılanması için mücadele edeceğiz" dedi.

ANTALYA

HDP Antalya Kadın Meclisi ise Muratpaşa ilçesindeki Atalos Heykeli önünde bir araya geldi. Polisin yoğun ablukası altında toplanan kadınlar, fermanı sembolize eden beyaz kıyafet giymesi dikkat çekti. Bir dakikalık sessizlik eylemini gerçekleştiren kadınların eylemi "OHAL" gerekçesiyle polis engeline takıldı. Kadınlar, açıklamaya izin verilmemesini, alkış ve zılgıtlarla tepki gösterdi.

URFA

HDP Urfa İl binasında binasında bir araya gelen Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, IŞİD'in Êzidî yurdu Şengal'e saldırısını kınadı. Kadınlar adına konuşan İl Eş Başkanı Ayşe Sürücü, mezhep ve din savaşlarının merkezi olan Ortadoğu'da Êzidî toplumunun tarihin en vahşi katliamı ile yüz yüze kaldığını belirterek, her katliamda olduğu gibi yine hedef olanın kadınlar olduğunu söyledi.

Sürücü, "Türkiye'de AFAD kamplarında kalmaya mecbur bırakılan Êzidîlerin yaşadıkları, IŞİD esaretindekilerden farkı yok. AFAD kamplarında AKP, MHP faşizminin boyunduruğunda yaşamaya çalışan Êzidîleri yalnız bırakmamak, Türkiye'de dayatılan kölelik hukukuna da karşı çıkmak demektir" dedi.

MARDİN

Mardin'de TJA, HDP, DBP, Barış Anneleri ve Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu Şengal'e yönelik IŞİD saldırısının yıl dönümüne ilişkin basın açıklaması düzenledi. HDP Mardin il binasında düzenlenen toplantıda konuşan DBP PM Üyesi Semire Kut, "On binlerce yıllık tarihine yetmiş üç fermanı sığdıran Êzidîler, 21.yüzyılın en korkunç soykırımına uğramakla kalmadı; binlerce kadın ve çocuk radikal çete örgütü IŞİD tarafından kaçırılarak alıkonuldu. Aradan geçen üç yılda dünyanın farklı coğrafyalarında farklı ayrımcılık uygulamalarına maruz kalan halkların başında yine Êzidîler gelmektedir" dedi.

ŞIRNAK

HDP Cizre ilçe binasında bir araya gelen Şırnaklı kadınlar adına basın açıklamasını yapan HDP PM Üyesi Nuran İmir, IŞİD'in Ortadoğu'daki varlığını sürdürdüğü sürece kadınlar olarak özgür olmadıklarını vurgulayarak, "Soykırım ve kadın kırımı bir insanlık suçudur; suçlular hesap verene kadar adalet arayışımız son bulmayacaktır" dedi. Kadınlar Êzidî kadınlar için 1 dakikalık sessiz kaldı.