ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Eskişehir'de müftülük önünde 'nikah kıyma' protestosu

Eskişehir Kadın Platformu, Odunpazarı İlçe Müftülük binası önünde, müftülere nikah kıyma yetkisi verilmek istenmesini protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 03 Ağustos 2017 Perşembe, 19:14

ESKİŞEHİR- Eskişehir Kadın Platformu, Hoşnudiye Mahallesi Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi'nde bulunan Odunpazarı İlçe Müftülüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Çeşitli dövizlerin açıldığı eylemde basın açıklamasını Yağmur Keçeli okudu. Keçeli, Meclis'e sunulan tasarıyla evlendirme yetkisi olanlar arasına il ve ilçe müftülüklerinin de eklenmesinin planlandığını söyledi.

Tasarının, kadınların temel hak ve özgürlüklerine yönelik bir saldırı ve çocuk istismarını da teşvik edildiğini ifade eden Keçeli, "Bu yasa tasarısı öncelikle Medeni Kanun ile düzenlenmiş alanların, dini bakış açısı ile yeniden şekillendirilmeye çalışılmasına, kadınlar ile çocukların kanun tarafından korunan haklarının gasp edilmesine ve laik yaşama açık bir saldırı niteliğindedir" dedi.

"Bu düzenleme, resmi nikah kıymak değil, çocuklarımıza kıymak demektir" diyen Keçeli, şöyle konuştu: "Biz kadınlar daha önce çocuk istismarcısına örtülü af getiren yasa teklifini nasıl engellediysek haklarımıza saldıran, çocuk evliliklerinin ve istismarın önünü açan bu teklifin yasalaşmasına da asla izin vermeyeceğiz."

Yapılan konuşmaların ardından kadınlar, ellerindeki dövizleri müftülük binasının pencerelerine ve giriş kapısı önüne bıraktıktan sonra eylemi sonlandırdı.