ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temmuz ayı enflasyon rakamları iki haneli

BİSAM'ın Temmuz ayı Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Raporu'na göre; gizli yoksullaşma yevmiyelilerde yüzde 10,5 olurken, asgari ücretlilerde reel kayıp yüzde 1,7 seviyesinde gerçekleşti.

Etkin Haber Ajansı / 03 Ağustos 2017 Perşembe, 16:47

HABER MERKEZİ- Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından hazırlanan Temmuz ayı Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Raporu açıklandı.

Rapora göre; TÜİK tarafından yüzde 9,79 olarak açıklanan yıllık Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki artış pek çok gelir grubu için iki haneli olmaya devam etti. Yıllık TÜFE kendi hesabına çalışanlar için yüzde 10,3, ücretsiz aile işçilerinde yüzde 10,38 olarak gerçekleşti. Profesyonel meslek grupları yüzde 10,5 ile enflasyonu en fazla yaşayan grup oldu.

Enflasyon toplumun her kesimini yaptıkları harcamalara göre farklı olarak yansıyor. Örneğin gıda fiyatlarındaki artış dar gelirliyi daha fazla etkiliyor. Nitekim farklı gelir gruplarına ve statüye sahip olan kesimler, fiyat atışlarını farklı düzeylerde hissediyor. Tüm gelir grupları için tek bir Tüketici Fiyat Endeksi açıklanıyor. Bunun bir sonucu olarak yaşadığımız enflasyon resmi enflasyon ile uyumsuzluk gösteriyor.

Raporda, TÜİK'in enflasyon hesaplamasının yoksullaşmayı gizlediği belirtilirken, "Asgari ücretli bir yıl öncesinin aynı ayına göre alım gücünü ette yüzde 8,6, ilaçta yüzde 4,4, ayakta tedavi hizmetlerinde yüzde 3,7, gazete ve dergilerde yüzde 3,5, sebzede yüzde 2,7, temel hastane hizmetlerinde yüzde 2,7, katı ve sıvı yağlarda yüzde 2,6, gerçek kirada yüzde 1, ekmek ve tahıllarda yüzde 0,8,kaybetti. Kayıp enflasyon hesaplamasından kaynaklı olarak mevcuttan daha düşük çıktı." denildi.