ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hopalı kadınlar Ciner Holding'den şikayetçi oldu

Ciner Holding'e ait Park Denizcilik'ten yapılan kömür sevkıyatı sırasında çevreye yayılan kömür tozları insan sağlığını tehdit ediyor. Hopalı kadınlar "Kömür tozu ile yaşamak istemiyoruz" diyerek eylem yaptı, ardından savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 02 Ağustos 2017 Çarşamba, 16:21

ARTVİN- Artvin'in Hopa ilçesinde kadınlar, Hopa Limanı'ndan yapılan kömür sevkıyatı sırasında havaya yayılan kömür tozlarına karşı eylem yaptı.

Orta Hopa Mahallesi Liman sitesi sakinleri, 17 yıldır süren kirliliğe karşı daha önce birçok kez şikayette bulunmuş, ancak bir sonuç alamamıştı. Bir kez daha Hopa Meydanı'nda bir araya gelen önce basın açıklaması yaptı, ardından kaymakamlık ve savcılığa şikayette bulundu.

"Kömür tozu ile yaşamak istemiyoruz", "Kömür tozuna dur diyoruz" yazılı dövizler taşıyan kadınlar, kömür tozları nedeniyle çocuklar başta olmak üzere çevre sakinlerinin sağlığının tehlikede olduğunu söyledi.

Kadınlar, "2000 yılından beri yaşadığımız bu sorunla ilgili Park Denizcilik İşletmeleri, Hopa Kaymakamlığı, Çevre İl Müdürlüğü, Artvin Valiliği'ne yapılan müraacatlar ve alınan önlemler sonuç vermemiştir. Çevre sakinleri olarak kömür tozlarını sokaklarımız ve evlerimizin içinde 17 yıldır solumak zorunda bırakılmış, pencerelerimizi açamaz, balkonlarımız ve bahçelerimize çıkamaz olmuş, kapalı mekanlara hapsedilmiş bulunmaktayız. Dahası etkilenme bölgesinde üç okul, hastane, adliye, emniyet müdürlüğü gibi resmi kurumlar bulunmakta, aynı tehlikeye maruz kalmaktadır" dedi.

Acilen önlem alınmasını isteyen kadınlar, çözülmemesi durumunda sorunu uluslararası alana taşıyacaklarını bildirdi.

Açıklamanın ardından Hopa Kaymakamlığı'na yürüyen kadınlar, Ciner Holding'e ait Park Denizcilik'ten şikayetçi oldu. Kaymakam Ferit Görükmez, kadınları savcılığa yönlendirmekle yetindi. Kadınlar, savcılığa da başvuru yaparak, sorun çözülene kadar mücadele edeceklerini söyledi.