ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

YAŞ toplantısı sona erdi, kuvvet komutanları değişti

YAŞ'ta alınan kararlarla Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvet Komutanı Koramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz oldu.

Etkin Haber Ajansı / 02 Ağustos 2017 Çarşamba, 17:20

ANKARA- Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen YAŞ toplantısı sona erdi.

Şuranın üçüncü kez Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü. Başbakan Yıldırım başkanlığındaki toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ, Mehmet Şimşek, Fikri Işık, Recep Akdağ ve Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal katıldı.

Toplantının ardından YAŞ üyeleri Çankaya Köşkü'nden ayrıldı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, "30 Ağustos 2017 tarihinden geçerli olmak üzere; 6 general/amiral bir üst rütbeye, 61 albay ise general/amiralliğe terfi etmiştir. 8 generalin görev süreleri bir yıl, 168 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatılmıştır" denildi.

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, YAŞ kararlarını açıkladı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanlığına Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz atandı.

Bu kararla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ilk kez koramiral rütbesinde bir atama yapıldı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirilen Yaşar Güler 28 Temmuz 2016'dan bu yana Jandarma Genel Komutanı olarak görev yapıyordu.

Güler 15 Temmuz darbe girişiminde GenelKurmay Başkanı Hulusi Akar ile birlikte Akıncı Üssü'ne götürülmüştü.

Yaşar Güler'in kara kuvvetleri komutanı olarak atanmasıyla, görev süresi 2019'da dolacak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın yerine genelkurmay başkanı olmasının yolu açıldı.

Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ise darbe gecesi Moda Deniz Kulübü'nde katıldığı bir düğünden darbeciler tarafından kaçırılmıştı.