ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Van Barosu: Tasarı ile cinsel istismarın önü açılacak

Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılacak değişiklik ile cinsel istismar ve küçük yaşta çocuk evliliklerinin önünün açılacağı belirtildi.

Etkin Haber Ajansı / 01 Ağustos 2017 Salı, 17:20

VAN- Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı ile ilgili baro binasında basın toplantısı düzenledi.

Komisyon adına açıklama yapan Avukat Ekin Yeter, tasarının 5. maddesinde yer alan "Sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimlerinin nüfus müdürlüklerine sözlü beyanda yapılacağını" ilişkin bir düzenleme getirdiğine dikkat çekti. Zorunluluğun kaldırılıp sözlü beyana dayandırılması ile doğumların tamamen kontrol ve takibinin sağlanamayacağını söyleyen Yeter, çocuk istismarının tespiti ve yargı önüne getirilmesinin de zorlaşacağına vurguladı.

Müftülere, evlendirme memurlarına verilen yetkilerin tanınmasına tepki gösteren Yeter, "Müftülerin sosyal yaşamdaki alanının genişletip etkinliğini artırmayı hedefleyen bu değişiklik küçük yaşta evlilikleri kolaylaştıracaktır. Bu durum beraberinde evliliklerin bildirilmesi yükümlülüğünü de tasarı ile kaldırıldığından kayıt dışı evliliklere sebep olma riski taşımaktadır" diye konuştu.

Yeter, Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak Anayasanın laiklik ilkesine ve Medeni Kanun'un ruhuna aykırı, cinsel istismarların takibini zorlaştıran ve belli bir dine mensup makamları ön plana çıkaran, özellikle kadın mücadelesini, kazanımlarını boşa çıkaran bu düzenlemeleri kabul etmeyeceklerini vurguladı.