ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK TİS taleplerini ÇSGB önünde haykırdı

KESK Eş Genel Başkanlarının, kamu görevinden ihraç edildikleri gerekçesiyle toplu sözleşme görüşmelerine alınmaması tepke gösteren KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, ÇSGB önünde yapılan eylemde yaptığı konuşmada "Milyonların mağdur olduğu bir yerde biz TİS görüşmelerine müdahil olmayacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 01 Ağustos 2017 Salı, 15:52

ANKARA- Bugün başlayan toplu sözleşme görüşmeleri öncesi Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) TRT Arı Stüdyosu önünde bir araya gelerek görüşmenin yapılacağı Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanlığı'na (ÇSGB) yürüdü.

Yürüyüşe KESK üye ve yöneticilerinin yanısıra DİSK ve TMMOB temsilcileri ile HDP Milletvekili Nihat Akdoğan, CHP milletvekilleri Şenal Sarıhan ve Necati Yılmaz da katıldı.

Yürüyüş boyunca "Ne darbe ne de OHAL demokrasi derhal", "KHK'lar gidecek biz kalacağız", "Toplu sözleşme hakkımız, grev silahımız" sloganları atıldı.

İşlerini geri istedikleri için 146 gündür açlık grevinde olan tutuklu eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya destek için slogan atılması üzerine polis yürüyüşü durdurmak istedi. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın adları geçtiği takdirde müdahale edileceğini söyleyen polis KESK üyeleri tarafından alkış ve sloganlarla protesto edildi.

ÇSGB önüne gelen kamu emekçileri adına açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. dönem toplu sözleşme görüşmelerinin bugün başladığını hatırlattı. Bozgeyik, "3 milyon kamu emekçisini, 2 milyon kamu emekçisi emeklisini, ailelerini de hesaba kattığımızda en az 15 milyonluk geniş bir kitleyi yakından ilgilendiren bu TİS görüşmelerine OHAL altında giriyoruz” dedi.

Toplu sözleşme görüşmelerine OHAL gölgesinde başlandığını kaydeden Bozgeyik, Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından KHK ile ihraç edildikleri gerekçesiyle KESK Eş Genel Başkanlarının heyete kabul edilmemelerine tepki gösterdi.

TİS görüşmelerine ilişkin 17 Temmuz'da heyetlerini DPB'ye bildirdiklerini ve 29 Temmuz gününe kadar da KESK heyetine dair her hangi bir itirazda olmadığını söyleyen Bozgeyik, KESK'in, OHAL ve KHK'nin kaldırılmasını, ihraçların işe iadesi ve kayyum uygulamasına son verilmesini içeren TİS taleplerini 27 Temmuz'da açıkladığını hatırlattı. Bozgeyik, iktidarın KESK'in taleplerini duyması üzerine TİS görüşmelerine hukuksuzca müdahale ettiğini söyledi.

Bu koşullar altında TİS görüşmelerini tanımadıklarını kaydeden Bozgeyik, OHAL ve KHK'larla milyonların mağdur olduğu bir yerde TİS görüşmelerine müdahil olmayacaklarını belirtti.

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ise işyerlerinde ve sokaklarda olmaya devam edeceklerine dikkat çekerek, "Bu orta oyununu dağıtacağız" dedi.

KESK'lilere destek olmak için gelen CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, OHAL ve KHK düzeninin emekçilerin haklarını gasp ettiğini belirterek, "Meclis'te her gün emekçilerin yıllarca yıllık kazanımlarını gasp etmeye yönelik çalışıyorlar. KESK'i toplu sözleşme sürecine dahil etmiyorlar. Bu durum OHAL darbesini ortaya koyuyor" dedi. CHP Ankara Milletvekil Şenal Sarıhan, OHAL'in hukuk kurallarının dışına çıkılması anlamına gelmediğini ifade ederek, "OHAL kaldırılmalıdır ancak kaldırılmıyorsa da hukuk kurallarına uygun davranılmalıdır. OHAL hukukun ihlali değildir" diye konuştu.

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, bölge belediyelerine atanan kayyumlara dikkat çekerek, "Oraya kayyum atandığında Türkiye'nin her yerine, bütün kurumlarına kayyum atanacağını görmemiz gerekirdi" diye belirtti.