ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK'in olmadığı TİS görüşmelerinde Kamu-Sen ihraçları savundu

Milyonlarca kamu emekçisini ilgilendiren TİS görüşmeleri KESK olmadan başladı. TİS görüşmelerinde, 100 binlerce emekçinin ihraç edilmesine rağmen OHAL ve KHK gündem dışı bırakıldı. AKP döneminde büyüyen Memur Sen ise ihraçlara destek verdi.

Etkin Haber Ajansı / 01 Ağustos 2017 Salı, 19:14

ANKARA- 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. dönem toplu sözleşme görüşmeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda (ÇSGB) başladı.

Kamu emekçileri konfederasyonları ve hükümet arasında gerçekleşecek görüşmelerde, Devlet Personel Başkanlığı'nın, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanları Mehmet Bozgeyik ve Aysun Gezen'i heyette kabul etmemesi üzerine, KESK yer almadı. KESK'e "yeni bir heyet kurun" önerisi yapılırken, KESK bu öneriyi reddetti.

Görüşmeye, Türkiye Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) ve Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) yetkilileri ile kamu iş veren heyeti ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Sarıeroğlu, "Kamu emekçilerinin daha müreffeh bir hayat, vatandaşlarımızın ise daha kaliteli bir kamu hizmeti alması için çabalıyoruz" dedi. AKP iktidarı boyunca kamu emekçilerinin haklarında büyük ilerlemeler olduğunu savunan Sarıeroğlu, hükümetleri döneminde çalışanların enflasyona ezdirilmediğini iddia etti.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra çalışma yaşamında hızlı adımlar atıldığını ileri süren Sarıeroğlu, "Üzerinde yaşadığımız coğrafya asla vazgeçmeyeceğimiz sorumluluklarımızın olduğunu gösteren süreçlerden geçiyoruz. Devletimizin bekası için çok boyutlu mücadeleye devam ediyoruz" dedi.

KAMU-SER BAŞKANI: İHRAÇLAR YERİNDE BİR KARAR

Daha sonra söz alan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Bu masada görüşülmesi gereken rakamlar ve oranlar değil insanların refahıdır" diye konuştu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası KHK'lerle kamu emekçilerinin ihraç edilmesini yerinde bir karar olarak değerlendiren Yalçın, "15 Temmuz sonrası alınan tedbirler yerinde tedbirlerdir, 250 insan şehit 2 bin 193 insanımız gazi oldu. O gün ilk tepkiyi veren örgütlerin başında geliyoruz. FETÖ'nün bu ülkeye zararı ortaya çıkardığı fatura çok büyüktür. O süreçten bu sürece hızlı bir adım atıldı ve bu adımları biz destekledik" diye konuştu.

'KAMU ÇALIŞANLARI BU MASADA HEP KAYBETTİ'

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise "Kamu çalışanlarının hakları bu masada hep geri gitti. Türkiye'nin ekonomik gerçeklerini biliyoruz ancak insanı yaşatmak gibi bir görevimiz de var. Ekonomik büyüme var, kişi başına milli gelir yükseliyor, siyasetçilerimiz milli gelir artışı ile övünüyor ancak bunun kamu çalışanlarına yansıması gerekir. Milli gelir artışına uygun bir artış talep ediyoruz" dedi.

Daha önceki TİS görüşmelerinde karara bağlanan ancak uygulamaya geçmeyen 20 kararın olduğunu söyleyen Koncuk, "TİS sulandırılmıştır, bu metinler tartışmaya açık değildir, 20 madde hala uygulanmamış. Bundan sonra alınacak kararlara kamu çalışanlarını nasıl inandıracağız" diye kaydetti.

'MEMUR-SEN AKP'NİN DESTEĞİ İLE BÜYÜDÜ'

Memur-Sen'e ilişkin eleştirilerini dile getiren Koncuk, "Memur-Sen arkasına dayılarını almış hükümetin gücü ile 1 milyon üyeye ulaşmış. Bir de yetkili sendikaların üyelerine fazladan prim istiyor bu yaklaşım kabul edilemez umarım bu mesele burada kapanır" diye belirtti.

'MÜLAKAT LİYAKATİ ORTADAN KALDIRDI'

Mülakatla memur alımının liyakati ortadan kaldırdığını söyleyen Koncuk, "Memur olmak isteyen ve KPSS'den 95 puan almış öğrenci kendisine torpil arar hale geldi, bu iş çok can yakıyor derhal mülakatların sonlandırılması gerekir" dedi.