ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İstanbul'da Êzîdî kadınlar için eylem yapılacak

Şengal Kadın Meclisi, IŞİD'in elinde esir tuttuğu 3 bin Êzîdî kadın için geçen yıl yaptığı çağrıyı yineledi. Bu yıl da 3 Ağustos günü, dünyanın dört bir yanından Êzîdî kadınlar için ses gelmesi bekleniyor.

Etkin Haber Ajansı / 31 Temmuz 2017 Pazartesi, 16:54

İSTANBUL- IŞİD çetelerinin Şengal'e yönelik katliamının üzerinden 3 yıl geçti. IŞİD'in 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal'e yönelik saldırısında 5 bin civarında Êzîdî katledildi, çoğu kadın ve çocuk yüz binlerce kişi kaçırıldı. IŞİD hala 3 bin Êzidî kadını esir olarak tutuyor.

Şengal Kadın Meclisi, geçen yıl yaptığı çağrıyı bu yıl da tekrarladı. Geçen yıl 3 Ağustos günü tüm dünyada kadınlar ortak bir bildiri yayımlayarak, esir tutulan Êzîdî kadınların özgürlüklerine kavuşmasını istemişti. Kadınlar, 3 Ağustos'un "Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü" ilan edilmesini talep ediyor.

Kadın örgütleri bu yıl da 3 Ağustos günü Êzîdî kızkardeşleri için sokaklarda olacak.

"Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu", İstanbul'da saat 11.00'da Kadıköy Süreyya Operası önünde buluşacak.

Platform, tüm savaş ve çatışmalı bölgelerde halklara yönelik soykırım ve kadınlara dönük cins kırımına karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiğini belirtiyor.