ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Demirtaş'ın sazından korktuğunuz gibi mi cümbüşten korkuyorsunuz?'

Vicdan ve Adalet Nöbeti 6. gününde konuşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, "Demirtaş'ın sazından korktuğunuz gibi mi cümbüşten korkuyorsunuz?" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Temmuz 2017 Pazar, 13:26

DİYARBAKIR- Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin Diyarbakır Ekin Ceren Parkı'nda başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti 6. gününde sürüyor. Parti sözcüsü Osman Baydemir, nöbet alanında basın toplantısı düzenleyecek Sabah gazetesinin nöbete ilişkin yaptığı yalan haberlere tepki gösterdi.

Baydemir, "Faşizm zulümden beslenir. Siz OHAL ilan edeceksiniz, KHK ile insanların ekmeğine el koyacaksınız, kanla, ölümle yeni iktidar devşireceksiniz, barışın en büyük aktörü Sayın Öcalan'a tecrit uygulayacaksınız; sonra savaşın hesabını HDP'ye çıkaracaksınız? Biz buna itiraz edeceğiz" dedi.

İmralı'da Öcalan'a uygulanan tecridin bir kez daha AKP iktidarının barış istemediğini gösterdiğini kaydeden Baydemir, "Tecrit işkencedir. Tecrit insan haklarına saldırıdır. Tecridin ne demek olduğunu bu son 6 gün içinde idrak ettik. Kendimiz yaşadık. Kaç gündür bu alan heronlarla izleniyor. Naklen izleniyor. Kimi medya organları buradan çekilen fotoğraflarla yalan haber servis ediyor. Hitler'in propaganda bakanı Goebbels'in yalan propagandasının son örneğidir çamur medyasının haberleri. Bir kez daha söylüyoruz, hodri meydan diyoruz: Açın bariyerleri, kaldırın savaş aygıtlarını. Halk ne yaparsa başımız gözümüz üzerine" diye tepkisini ifade etti.

Faşizmin bir sömürü aygıtı olduğunu kaydeden Baydemir, "Bugün Mardin Mazıdağı ilçesindeki köylerde yaşayan köylülere köyü boşaltın tebligatı yapıldı. Gerekçe maden işletmesi kurulacak olması. O topraklar o milletin anasına küfreden vardı ya, ona peşkeş çekilmiş. Toplamda 1000'i aşkın nüfus evsiz kalacak. Hem yer altına hem yer üstüne düşman olan bu rejim dini imanı paradan ibaret olan bir rejimdir. Bu, mevcut iktidarın dinden ve ahlaktan ne kadar uzaklaştığının göstergesidir. Vicdan ve Adalet Nöbeti bu peşkeş çekmeye karşı da çağrıdır" diye konuştu.

Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) son süreçte suç örgütü olarak gösterildiğini ve DTK toplantılarına katılanların tutuklandığını hatırlatan Baydemir, "DTK'nın mevsimlik işçilerin sorunlarını araştırılması kurultayı terör faaliyeti olarak görülüyor. İnsanlar tutuklanıyor. Daha dün müzakere sürecinde muhatap alınan DTK Eşbaşkanı bu parka alınmıyor" dedi.

Baydemir, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Burada her bir milletvekiline zimmetlediğimiz bazı materyaller var. Mesela biri ses çıkarmak için kullandığımız kaşık. Bir diğeri zor bela, uzun müzakerelerle içeri aldığımız her bir vekile bir sandalye ve bir hasır. Bütün bunlar içinde en çok sorun yaratan bir alet daha var. Çok kızmışlar. Üstler, Ankara çok kızmış. Burada bir tane cümbüş var. O cümbüş muazzam bir krize dönüşmüş.

Tamam adaletten korkuyorsunuz, milletten korkuyorsunuz anlıyoruz. Milletin iradesinden korkuyorsunuz. Bu cümbüşten niye korkuyorsunuz? Sazdan korktuğunuz gibi mi cümbüşten korkuyorsunuz. Demirtaş'ın sazından korktuğunuz gibi mi cümbüşten korkuyorsunuz?"

Salı günü nöbetlerini İstanbul'a devredeceklerini belirten Baydemir, "Eylemimiz sonlanmayacak. Bayrak İstanbul'a devredilecek. İstanbul bayrağı alacak. Vicdanın sesini yükseltebileceği oranda yükseltecek. O bayrak Van'a teslim edilecek, Van'dan İzmir'e taşınacak. Bu ülkede herkes hür ve eşitçe yaşayıncaya kadar, bu halkın evlatları özgür oluncaya kadar, KHK ile oluşan hak gaspları telafi edilinceye kadar, Sur'daki yıkım duruncaya kadar bu mücadele devam edecek." diye belirtti.