ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Dersim'de Valiliğin yasağına rağmen festival gerçekleştirildi

Dersim'de valiliğin Munzur Festivali'ni yasaklamasına rağmen 17. Munzur Kültür ve Doğa Festivali gerçekleştirildi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Temmuz 2017 Pazar, 20:12

DERSİM- Tunceli Valiliği'nin yasaklamasına rağmen bu yıl 17.si düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali gerçekleştirildi.

Siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri tarafından düzenlenen Festival, Dersim merkez ve ilçelerinde müzik dinletisi, sokakta tiyatrosu ve halk toplantıları ile gerçekleştirildi.

HALK BULUŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ovacık'ta Munzur Nehri kenarında kurulan kampta kalan halk burada Grup Munzur üyelerinin seslendirdiği ezgiler ile halaylar çekti. Hozat ve Mazgirt ilçelerinde ise kahvehanelerde düzenlenen halk buluşmasına HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş katıldı. Ataş, yaptığı konuşmada, mücadelelerinin yasakçı zihniyeti zayıflattığı, mücadelelerini büyütmeleri gerektiğini söyledi. Ataş, yasakçı zihniyetin yıkılmasının an meselesi olduğunu vurguladı.

BEKSAV: MUNZUR FESTİVALİ HALKINDIR

Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), Dersim'de Valiliğin Munzur Festivali'ni yasaklamasına rağmen sanatını halkla buluşturdu.

"Munzur Festivali halkındır" sloganıyla ilk olarak Sanat Sokağı'nda bir araya gelen BEKSAV çalışanları adına İnan Söker kısa bir konuşma yaptı. Söker, "Festivalin yasaklanmasına karşı buradayız, kayyumun yasağını tanımıyoruz. Festival halkındır halkın kalacak diyoruz" dedi.

Ardından deyiş ve türkülerini seslendiren BEKSAV müzisyenlerine halkın ilgisi yoğun oldu. Müzik dinletisinin ardından Tiyatro İmge "Medya Maymunu" adlı oyununu oynadı.

Akşam saatlerinde ise Seyit Rıza Meydanı'nda yine müzik dinletisi ve tiyatro gösterimi yapıldı.

MUNZUR GÖZELERİNDE ETKİNLİK

BEKSAV, etkinliklere Dersim'in Ovacık ilçesinde devam etti. BEKSAV müzisyenleri, Munzur gözelerinde müzik dinletisi verdi. Ardından Tiyatro İmge'nin "Medya Maymunu" isimli oyunu oynandı.

AYDIN VE YÜREK'İN MEZARLARI ZİYARET EDİLDİ

BEKSAV emekçileri, Suruç'ta katledilen Çağdaş Aydın'ın Ovacık'ta bulunan mezarını ziyaret etti. Burada yapılan saygı duruşunun andından kısa bir konuşma yapıldı. Aynı mezarlıkta bulunan 1980 askeri faşist darbesinde işkencede katledilen Ali Ekber Yürek'in de mezarını ziyaret eden BEKSAV emekçiler burada da anma gerçekleştirdi.