ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Maçka Parkı'nda 'Kıyafetime karışma' eylemi

Maçka Parkı'nda özel güvenlik görevlisi tarafından "Böyle giyemezsin burada, seni bu parktan çıkarmak zorundayım" denilerek, sözlü saldırıya uğrayan Çağla Köse için kadın örgütleri Maçka Parkı'nda eylem yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 30 Temmuz 2017 Pazar, 20:08

İSTANBUL- Maçka Parkı'nda özel güvenlik görevlisi tarafından "Böyle giyemezsin burada, seni bu parktan çıkarmak zorundayım" denilerek, sözlü saldırıya uğrayan Çağla Köse için kadın örgütleri Maçka Parkı'nda eylem yaptı.

Eyleme CHP İstanbul Milletvekili Selena Doğan'ın da destek verdi. Nar Kadın Dayanışması'ndan kadınlar park girişinden sloganlarla parkın ortasına kadar yürüdü. Kadınlara çevredekiler de destek verdi.

"Kıyafetime karışma"dan kadınlar ve İlerici Kadın Meclisi'nden kadınlar bir araya gelerek, "Ne istersek giyeriz, istediğimiz yerde gezeriz", "Kıyafetime karışma" "Elbiseme, şortuma hayatıma karışma" sloganları attı. "AKP elini bedenimden çek", "Yaşamımıza müdahale ettirmeyiz", "Kıyafetime karışma" dövizleri taşıyan kadınlara parktaki diğer kadınlar da destek verdi.

'KAZANILMIŞ HAKLARIMIZI ELİMİZDEN ALAMAZLAR'

Burada kadınlar adına konuşan Dilber Sünnetçioğlu, Cumartesi günü Kadıköy'de "Kıyafetime karışma" diyerek eylem yaptıklarını hatırlatarak, "Dün orada haykırdık, kıyafetime karışma diye, bu konuda çok ciddiyiz asla pes etmeyeceğiz" dedi. Kadınların hakları için büyük mücadele ettiğini vurgulayan Sünnetçioğlu, "Kazanılmış haklarımızı elimizden alamazlar. Dün buradaki görevlinin işi sadece güvenliktir, kimsenin kıyafetine karışamaz, o hakkı yok, buradaki güvenlikçinin de diğer erkeklerin de hakkı yok" diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Selena Doğan ise bu saldırıyı gerçekleştirenlerin cesareti nereden aldıklarını sordu. Doğan, "Elbette ki siyasetin en tepesindekilerin, insanların en ilkel duygularına yani cinsiyetçi, ırkçı, saldırgan duygularına hitap ederek oluşturdukları siyasi söylemden alıyorlar en başta. Ardından medyadaki nefret söylemi, yargıdaki cezasızlık da bu durumu pompalıyor" diye kaydetti.

"Burada mevzu kadın erkek meselesi değil, kadını araçsallaştırarak rejimi değiştirmek istiyorlar. Elbette seküler kesimi hedef alıyorlar" diyen Doğan, rejim değiştirme isteğine örnek olarak okul müfredatlarındaki değişimler, müftülüklere nikah yetkisi veren yasa tasarısına dikkat çekti. Buna izin vermeyeceklerini söyleyen Doğan, "Şunu da onlara hatırlatmak gerekir ki bu toplumun yarısı olan kadınların yok sayılması, ülkenin kalkınmasına, ilerlemesine hiçbir katkı sağlamayacaktır" diye konuştu.

Saldırıya uğrayan Çağla Köse'de, kadınların desteğinin kendisine güç verdiğini ifade ederek, yarın savcılığa suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

'YAŞANANLAR KARANLIĞIN SEMBOLÜDÜR'

İlerici Kadınlar Meclisi adına konuşan Melis Akyürek ise "Dün gece Maçka Parkı'nda kadınların kıyafetinden rahatsız olan bir ensar zihniyetli güvenliğin tacizine tanık olduk. Kadınlara 'bu şekilde giyinemezsin' ultimatomu vererek polis çağıran bu kişi aslında bir karanlığın sembolüdür" dedi.

'KADIN TACİZ VE CİNAYETLERİNDE GELMEYEN POLİS...'

Akyürek, şunları söyledi: "Kadın taciz ve cinayet vakalarında bir türlü gelemeyen polisin koşa koşa gelmesi de tesadüf değildir. Bizler en üst perdeden sizlere sesleniyoruz: Ne İstanbul'un göbeğinde ne de saray köşelerinde biz kadınların ne giydiğine, nasıl yaşayacağına, ne yapması gerektiğine karışamazsınız. Ensar'a teslim ettiğiniz çocukların, Aladağ'da yaktığınız kardeşlerimizin hesabını daha kapatmadık. Her gün bir cinayete kurban giden kadınların hesabını da sormayacağız zannetmeyin. Ülkenin üzerine çöreklenen dinci gerici cihatçı zihniyetinizi bu topraklardan sökmesini biliriz. Biz kadınlar buradan yeniden ilan ediyoruz hodri meydan, bir adım geri durmak yok!"