ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Kadın Meclisi: Tuğba Hezer onurumuzdur

HDP Kadın Meclisi, Van Milletvekili Tuğba Hezer'in vekilliğinin düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Vekilimizin sözü sözümüzdür. İrademize sahip çıkıyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Temmuz 2017 Cumartesi, 11:30

ANKARA - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Tuğba Hezer'in milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili "Kadın iradesi darbelere mahkum edilemez" diye belirtti.

Savaş konsepti ve OHAL sürecinde siyasetteki kadınlara yönelik saldırıların arttığını hatırlatan HDP Kadın Meclisi, eş başkanlık sistemi ve eşit temsiliyetin hedeflendiği belirtildi. Açıklamada, "Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ ve Diyarbakır Milletvekilimiz Nursel Aydoğan'ın vekilliklerinin düşürülmesiyle HDP'li kadınların direnişini durduramayan faşist rejim, son olarak, bir notere dönüşen TBMM üyelerine gönderdiği SMS talimatıyla Van Milletvekilimiz Tuğba Hezer ve Şırnak Milletvekilimiz Faysal Sarıyıldız'ın vekilliğini ve temsil ettiği iradeyi gasp etti" denildi.

'VEKİLİMİZ SÖZÜ SÖZÜMÜZDÜR'

Mecliste erkek egemen siyaseti değiştirmeye ve dönüştürmeye zorlayan kadın politikasının Erdoğan rejimince hazmedilmediği belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Kadın yoksulluğu, cinsiyet temelli gelir eşitsizliği, kadın emeğinin sömürüsü, kadın iradesinin gaspı ve kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden kadın milletvekillerimizi hedeflemesi sistematik bir saldırının parçasıdır. Tuğba Hezer, Van halkının temsilcisidir, Tuğba Hezer kadınların iradesidir, genç kadınların siyaseti demokratikleştirme sözüdür. Baskılarla, zulümle sindirilemez, yolundan çevrilemez. Nitekim, vekilimiz Hezer'in bu hukuksuzluğa yanıtı şöyle olmuştur: 'Halkımızın bize verdiği görev, halkımıza verdiğimiz mücadele sözü, faşist ittifakın gayrimeşru kararıyla değişmeyecektir. Mutlaka kazanacağız' Vekilimizin sözü sözümüzdür. Biz HDP'li kadınlar, 6 milyonla birlikte, bu söze, irademize sahip çıkıyoruz."

'TARİH GERİYE GİTMEZ HER YERDEYİZ'

"Her yerde, her yerde birlikteyiz" diyen HDP Kadın Meclisi, "Faşizmi durduracak ve birlikte değiştirecek kadınlar olarak, bugün kürtaj yasa tasarısına direnen Şili'de, yıkıma direnen Sur'da, rehin kampına dönüşen Sincan, Silivri, Kandıra cezaevlerinde, Yüksel Caddesi'nin belleğinde, Nuriye'nin zihninde, Yazaki'de Dilek'le, her yerdeyiz ve her yerde birlikteyiz. Tarih geriye gitmez. Tarih zalimlere boyun eğmez. Kadın özgürlük tarihi; dilediğimiz yerde, istediğimiz sözle, özgücümüzle ve kararlılığımızla sadece Meclis'te değil her yerde var olma mücadelesidir. Mücadelemiz her yerde sürüyor" dedi.