ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Baydemir: Kaldırın bariyerleri bakalım halk ne yapıyor

Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde konuşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, havuz medyasının "Halk sırtını döndü" şeklindeki haberlerine tepki göstererek, "Hodri meydan. Kaldırın bariyerleri bakalım halk ne yapıyor" diye yanıt verdi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Temmuz 2017 Cumartesi, 14:07

DİYARBAKIR- Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Diyarbakır Ekin Ceren Parkı'nda gerçekleştirdiği "Vicdan ve Adalet Nöbeti"nin 5. gününde tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile vekilliği düşürülen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın mesajları okundu.

Ardından açıklama yapan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, bugünkü açıklamayı 644 haftadır vicdan ve adaletin tecellisi için, evlatlarının naaşlarına ulaşabilmek için nöbet tutan Cumartesi Annelerine ithaf ettiklerini söyledi. "Vicdan haktır adalet hakkın tecellisidir. Berfo Ana'yı yad ediyoruz. Çok iyi bilsinler ki Berfo ananın iki eli faşistlerin yakasındadır. Vicdan ve Adalet Nöbeti Berfo Anaların vicdanının elidir" dedi.

NEDEN DEMİRTAŞ'I MAHKEMEYE ÇIKARMIYORLAR?

Baydemir, "Parmak sallıyorlardı, Selahattin Demirtaş'ı yargılayacağız diyorlardı. 8 ay 25 gündür tutuklu ama tutuklu olduğu davadan yargılanmış değil. Hani yargılayacaktınız? Neden mahkemeye çıkarmıyorsunuz? Kamuoyu sanıyor ki Demirtaş tutuklandığı dosyadan yargılandığı için hala cezaevinde. Hayır, Demirtaş tutuklandığı dosyadan rehin. Şimdiye kadar görülen dosyalar tutuksuz dosyalar. Mahkeme karşısına çıkarmıyorlar, çünkü Demirtaş'ın cesaretinden, hakikati açığa çıkarmasından korkuyorlar. Bunu biliyorlar. Emin olun bu devran böyle sürmeyecek" diye konuştu.

Adaleti ve vicdanı yitiren toplumların ayakta kalamayacağını söyleyen Baydemir, "Özgürlüğü zindana koyabilirler. Ama asla bizim çocuklarımıza onurlu bir barışı, demokrasiyi ve özgürlüğü miras bırakma çabamızdan alıkoyamayacaklar" dedi.

AYM KİMDEN KORKUYOR?

Anayasa Mahkemesi'ne çağrıda bulunan Baydemir, "İçtihadınıza, altında imzanız olan kararınıza sahip çıkmamanıza ahlakla, adaletle vicdanla ilgisi var mı? Geciken adaletin adalet olmadığını sizler de çok iyi biliyorsunuz. Neden korkuyorsunuz, neden çekiniyorsunuz. Kimden korkuyorsanız açıkça ifade etmekle mükellefsiniz" diye belirtti.

'BELEDİYELERE KAYYUM ATAMAK ACZİYETİN İFADESİDİR'

Kayyum uygulamasının halkın iradesine en büyük saldırı olduğunun altını çizen Baydemir, "Fikriyatınla ikna edemediğin bu şehri zorbalıkla, baskıyla işgal etmekle fethettiğini sanıyorsun. Yanılıyorsun. Diyarbakır'a Mardin'e ve diğer belediyelerimize kayyum atamak acziyetin ifadesidir" diye kaydetti.

KALDIRIN BARİYERLERİ

Havuz medyasının "Adalet ve Vicdan Nöbeti" ile ilgili yayımladığı fotoğraflar ile "halk sırtını döndü" şeklinde haberler yaptığını söyleyen Baydemir, "Bir bariyer değil bariyer içinde bariyer. Açık cezaevine dönüşmüş bir park. Binlerce kolluk görevlisi tarafından çevrili. Aldıkları talimatla halkın buraya gelişini engelliyor. Buna rağmen halk vicdanını vicdanımızla buluşturuyor. Kaldırın bariyerleri, çekin tehditlerinizi, bakalım halk ne yapıyor. Halk ne yaparsa başımız gözümüz üzerine kabulümüzdür. Bu halkın iradesini tanımayanlar demokrasiden, özgürlükten nasibini almamış olanlardır" diye konuştu.

Erdoğan'ın "Bu yardımcı doçentlik de neymiş efendim" şeklinde bir talimat daha verdiğini ifade eden Baydemir, akademisyenlere seslenerek, "Faşizmin toplumu terbiye edemeyeceğini onlara gösterelim" dedi.

Diyarbakır'da 5 Haziran'da gerçekleştirilen HDP mitingine yapılan saldırının bir numaralı sanığının tahliye edilmesine tepki gösteren Baydemir, konuşmasını şöyle sürdürdü: "IŞİD sanıkları teker teker tahliye ediliyor. Acaba bu sanıklara bir söz mü verildi. Açıkla hükümet. Bir pazarlık mı var. Devletin herhangi bir erki IŞİD'le görüşüyor mu? Yapmıyorlarsa bu tahliyeler neden. Parmak izi var parmak izi. Onlar tahliye ediliyor ama Demirtaşlar, Ahmet Şıklar tutuklu. Taşlar bağlanıyor itler salınıyor. Taşlar bağlı kaldığı sürece adalet tecelli edemeyecek."

AKP KÜRT DÜŞMANLIĞINDAN VAZGEÇMELİ

Baydemir, "Erdoğan halkı ne için istiyorsa, biz de halkımız için aynı şeyi istiyoruz. Senin için tabii olan şey, bizim için neden yasaktır. Diğer parçalardaki Kürtler de bilsin biz Kuzey'de özgürlük istiyoruz. AKP Hükümeti Kürt düşmanlığından vazgeçmeli. Güney'deki Kürtler bağımsızlık için referanduma gidiyor. Onların iradesi neyi uygun buluyorlarsa, herkesin buna saygı göstermesi lazım. Yine Rojava'da yaşayanların iradesi neyi uygun buluyorsa, herkesin buna saygı göstermesi gerekir" diye konuşmasını sonlandırdı.